Ponad 6,5 miliona tabletek jodku potasu trafiło na Śląsk. W ubiegłym tygodniu wszystkie zostały rozdysponowane do powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej. Teraz trwa proces przekazywania tabletek bezpośrednio do jednostek samorządowych, które zdecydują gdzie będą one wydawane, ale tylko w razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.
Jodek potasu - zastosowanie
- Jodek na razie nie będzie wydawany mieszkańcom. Nie ma takiej potrzeby, nie ma niebezpieczeństwa, nie ma zagrożenia. Jeżeli takie zagrożenie powstanie, wówczas odpowiednie informacje i alerty zostaną mieszkańcom naszego województwa przekazane i ta dystrybucja może się rozpocząć - poinformował Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Mieszkańcy zostaną powiadomieni o zagrożeniu radiacyjnym przez media, alerty RCB, strony internetowe, służby m.in policję czy straż, a nawet przez sygnały dźwiękowe. Aktualnie jednak ryzyko zagrożenia jest niskie.
Tabletki z jodkiem potasu zostały zabezpieczone dla wszystkich mieszkańców, którzy będą tego potrzebować. Nie należy zatem stosować preparatu na własną rękę.
Jodek potasu - czy jest szkodliwy?
Śląski konsultant w dziedzinie endokrynologii dr Janusz Strzelczyk ostrzega również, aby preparatu nie przyjmować na zapas.
- Nie bierzmy tych preparatów, jeśli tego nie potrzeba. Dopiero w momencie zagrożenia każdy będzie mógł ten preparat wziąć. Ile? Każdy z pacjentów (jeśli dojdzie do zagrożenia radiacyjnego) dostanie ulotkę, według której będzie mógł ten preparat przyjmować - komentuje dr Strzelczyk.
Jodek potasu trafia do magazynów gminnych
W Czeladzi tabletki jodku potasu będą dystrybuowane w 15 punktach w całym mieście.
- W Czeladzi punktami dystrybucji są miejsca gdzie do tej pory oddawaliśmy głosy w wyborach (m.in. szkoły, przedszkola, instytucje miejskie - poinformował na swoim oficjalnym profilu Dominik Penar, czeladzki radny.
Wykaz jest dostępny na oficjalne stronie miasta.
Jodek potasu. Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem
- dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
- dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
- dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
- noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
- kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).
Preparatu nie mogą przyjmować:
- osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- osoby z nadczynnością tarczycy,
- osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),
- osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe
- zapalenie skóry Duhringa).
Jodek potasu, wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek
Aby uzyskać odpowiednią dawkę dla niemowląt i małych dzieci, należy przełamać tabletkę wzdłuż linii podziału i podać dziecku wskazaną część tabletki.
Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią można rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie. Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.