Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, szpital, pediatria, neurochirurgia, rak

i

Autor: Andrzej Bęben

DOBRA WIADOMOŚĆ! Łatwiej będzie wyciąć guz rakowy z dziecięcego mózgu

2019-07-03 15:47

A to dlatego, że Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach dostało od Fundacji Iskierka system wspomagający tzw. neuronawigację. Określając to lapidarnie: neurochirurgom dzięki niemu łatwiej jest dotrzeć do tego, co trzeba usunąć.

Takich operacji, w których może być wykorzystana już pełna neuronawigacja w GCZD rocznie wykonuje się ok. 80. Dotychczas takim sprzętem w Polsce dysponowały dwa ośrodki. To one wykonywały najbardziej złożone operacje osunięcia guzów. A, jeśli z różnych przyczyn nie można było ich przeprowadzić w kraju, to pacjentów operowano w Europie Zachodniej (ok. 20 tys. euro kosztuje taka operacja) lub w USA (tam kilkakrotnie drożej niż w Europie). „Niezależna stację do planowania zabiegów neurochirurgicznych z zaawansowanym oprogramowaniem do wizualizacji włókien nerwowych” kosztowała 160 tys. zł i najwięcej Iskierce przekazali... Szkoci. Swój udział z zakupie mają też maratończycy startujący w zawodach organizowanych w województwie śląskim. Zbierano na nich datki.

– Ten sprzęt można porównać do rozbudowanej nawigacji samochodowej, która pokazuje nie tylko, gdzie jechać, ale gdzie są korki, gdzie trzeba zwolnić. Pozwala on zaplanować drogę dojścia do guza i zakres resekcji, aby nie doszło do uszkodzenia istotnych włókien nerwowych – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Marek Mandera, kierownik Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej ŚUM GCZD. Dzięki współpracy szkockiej St Andrews Fundation i Iskierki do GCZD w minionych latach trafił sprzęt medyczny wartości kilkuset tysięcy złotych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają