ZAĆMA: objawy. Metody usuwania katarakty

i

Autor: Thinkstockphotos.com Zaćma u każdego chorego przebiega inaczej - czasem rozwija się przez kilka miesięcy, a niekiedy długie lata. Skutkiem zmętnienia soczewki jest znaczne pogorszenie widzenia.

Dobre wieści dla pacjentów z zaćmą. Nie ma limitu, nie ma kolejek do zabiegu

2019-07-24 16:15

Od 1 kwietnia szpitale okulistyczne nie mają limitowanych zabiegów usuwania zaćmy. W Polsce wykonuje się ich rocznie 314 tys., z czego w województwie śląskim – ok. 50 tys. Śląski Oddział Wojewódzki NFZ podkreśla, że kolejki do zabiegów właściwie zniknęły. Są tylko w statystyce medycznej, bowiem co siódmy pacjent... nie zgłasza się na zabieg.

Kilka lat czekania, to do niedawna był standard. Teraz w trybie pilnym na zabieg czeka się ok. tygodnia! W przypadkach stabilnych trzeba czekać najdłużej pół roku. Ten drugi czas można byłoby skrócić, gdyby pacjenci zapisani na zabiegi z nich... nie rezygnowali. Oto bowiem, jak podaje na przykładzie swojego szpitala prof. Edward Wylęgała, ordynator oddziału okulistycznego w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, z 20 pacjentów zapisanych do kolejki na zabieg w Szpitalu zgłasza się 5-7 pacjentów! W skali województwa sytuacja ma się nieco lepiej. „Tylko” co 7. pacjent nie stawia się do szpitala w wyznaczonym terminie. Dzieje się tak z różnych przyczyn, czasem usprawiedliwionych. To jednak oznacza, że wykonano 16 tys. zabiegów, zamiast niespełna 19 tys., bo 2,7 tys. pacjentów nie stawiło się w szpitalach.

W Śląskiem zaćmę usuwa się w 27 szpitalach. Najwięcej w Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach – w drugim kwartale wykonano tu prawie 2,7 tys. zabiegów, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu (950) i Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach (ponad 600). ŚOW NFZ w tegorocznym budżecie ma co najmniej 121 mln zł na finansowanie operacji usuwania zaćmy. Co najmniej, bo utworzył na ten cel rezerwę budżetową. Dodajmy, że płatnik idzie nie tylko w ilość, ale i jakość. Wszczepiane są już soczewki zaliczane do klasy premium, co do niedawna nie było finansowane przez NFZ.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają