Danuta Świtoń

i

Autor: Instytut Pamięci Narodowej Danuta Świtoń nie żyje

Dorota Świtoń nie żyje. Żona legendarnego działacza "Solidarności" miała 87 lat

2022-01-26 14:38

Dorota Świtoń nie żyje. Niezwykle smutną informację przekazał Instytut Pamięci Narodowej. Wdowa po Kazimierzu Świtoniu, założyciela pierwszego w PRL komitetu Wolnych Związków Zawodowych, działacza śląsko-dąbrowskiej „Solidarności", zmarła w wieku 87 lat. Dorota Świtoń sama aktywnie uczestniczyła w działaniach opozycji w okresie PRL. Została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności.

Dorota Świtoń zmarła w środę, 26 stycznia. Była wdową po Kazimierzu Świtoniu, założycielu pierwszego w PRL komitetu Wolnych Związków Zawodowych i działaczu śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Jej mąż był również uczestnikiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. - W związku z aktywną działalnością opozycyjną i społeczną męża oraz synów: Ryszarda, Jana i Piotra była poddawana nieustannym represjom ze strony aparatu bezpieczeństwa. Dorota Świtoń przez cały okres działalności opozycyjnej męża w latach 1977-1990, czynnie i solidarnie wspierała wszelkie jego przedsięwzięcia, narażając się na odpowiedzialność karną i represje ze strony władz - podkreślają w komunikacie przedstawiciele katowickiego oddziału IPN. Dodają, że Dorota Świtoń była szykanowana przez władzę. Jej mieszkanie wielokrotnie przeszukiwano. Działaczka była cały czas pod kontrolą tajnych współpracowników. Instytut napisał również, że bez wsparcia żony działalność opozycyjna  Kazimierza Świtonia nie byłaby możliwa.

Czytaj również: Po filmie "Gierek" w Sosnowcu widzowie... klaszczą. Nigdzie indziej nie zdobył tylu pochlebnych opinii

Dorota Świtoń otrzymywała od państwa honorowe odznaczenie. W grudniu 2016 roku przyznano jej Krzyż Wolności i Solidarności. Rok wcześniej wdowa po Kazimierzu Świtoniu przekazała do katowickiego Archiwum IPN dokumenty z prywatnych zbiorów twórcy Wolnych Związków Zawodowych, wśród nich np. grypsy z więzienia, listy z okresu internowania i testament polityczny. Mąż Doroty zmarł w 2014 roku.

Czytaj również: 20. rocznica śmierci Gierka. Szok, co nad grobem mówił Czarzasty

Groby osób bezdomnych i NN. Były gwiazdor dziecięcy PRL, ofiary pożaru. Przerażający widok! Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają