Sosnowiec rozpoczyna kolejny etap walki z niską emisją. W wykrywaniu zanieczyszczenia powietrza miasto wspomoże dron wyposażony w aparaturę kontrolno-pomiarową. Dodatkowo badania będą wykonywane przez urządzenia zainstalowane na samochodzie elektrycznym Eko Patrolu. Wyniki kontroli od razu będą znane obsłudze urządzenia.
>>> Katowice: Sezon grzewczy powoli się rozkręca. Służby prowadzą kontrole czystości powietrza za pomocą drona!
Badania będą wykonane w zakresie następujących parametrów: stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2,5, PM10 oraz tlenku węgla (CO) i prowadzone na obszarze zabudowanym miasta, z uwzględnieniem warunków meteorologicznych i rodzaju zabudowy (wielorodzinna, jednorodzinna ogrzewana paliwem stałym), w kilku seriach pomiarowych umożliwiających porównanie, przez okres co najmniej dwóch miesięcy sezonu grzewczego.
Akcja ma m.in. zwiększyć świadomość mieszkańców
Wyniki badań zostaną przedstawione w formie raportu oraz mapy występowania zanieczyszczeń. Efektem realizacji tego zadania będzie „mapa smogowa” czyli aktualna ocena stanu powietrza w mieście, ze wskazaniem obszarów, budynków, które są źródłem największych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania w piecach c.o. Co z kolei pozwoli na skierowanie w te obszary zintensyfikowanych kontroli straży miejskiej, a także pomocy miasta w zakresie udzielania dotacji na modernizacje ogrzewania.
>>> Śląskie: Na tych drogach najczęściej dochodzi do kolizji, wypadków i karamboli!
- Celem akcji jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat zagrożeń związanych ze złą jakością powietrza, a także wsparcie systemu kontroli realizowanego przez Straż Miejską. Przewiduje się pokazy działania Eko Patrolu dla młodzieży szkolnej i licealnej w przedszkolach, a także dla mieszkańców miasta – powiedział nam prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Sosnowiec kilka lat temu „wypowiedział” wojnę smogowi. W 2016 roku na wniosek prezydenta Sosnowca wzrosła ogólna pula środków jaką miasto zamierza przeznaczyć na walkę z niską emisją z ok. 700 tys. zł (2016 rok) do 2,3 mln zł w 2017 i 3 mln w 2018 roku.