Awaria w Elektrociepłowni Będzin. Mieszkańcy narzekają na lodowate kaloryfery i zimną wodę
"Pragniemy zapewnić, że nasze zespoły techniczne pracują nieustannie, wykorzystując wszelkie dostępne środki, aby jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie zakładu" - podała spółka EC Będzin Wytwarzanie w komunikacie.
W niedzielę, 26 listopada w elektrociepłowni doszło do uszkodzenia wymiennika ciepła, która nie ma bezpośredniego związku z poniedziałkową awarią kotła. "Obecna sytuacja jest oddzielnym zdarzeniem i nie ma żadnego związku z wcześniejszymi kwestiami technicznymi" - poinformowała spółka.
Pełnomocnik zarządu EC Będzin ds. komunikacji Sławomir Kucharski powiedział, że w związku z problemami technicznymi elektrociepłownia czasowo zaprzestała dostaw ciepła, a jego dostarczanie do mieszkańców w całości przejęli operatorzy, czyli lokalne przedsiębiorstwa ciepłownicze, posiadające również własne źródła ciepła. Tym samym mieszkańcy nie powinni odczuć przestoju w elektrociepłowni.
O awarii jeszcze w weekend informował prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, który przy pomocy swojego profilu w mediach społecznościowych przekazał, że kaloryfery w mieszkaniach niektórych bloków mogą być letnie. Jednak jak wynika z komentarzy pod postem włodarza, kaloryfery są zimne.
"Jeszcze zima się nie rozkręciła a już awaria goni awarię", "Na osiedlu Stulecia kaloryfery są zimne", "Na Wspólnej tak samo od piątku już tak jest , cały czas jest zimno. To jest jakaś masakra. A płacić trzeba za cały rok", "Mam nadzieje że szybko się uporają bo ma być coraz zimniej w nocy", "Na Żeromie woda lodowata. U nas na Pogoni od soboty kaloryfery mniej niż letnie" - to tylko niektóre komentarze mieszkańców Sosnowca.
Przedstawiciele elektrociepłowni prognozują, że po zakończeniu naprawy wznowienie dostaw ciepła z EC Będzin do operatorów powinno nastąpić w końcu tego tygodnia.
Elektrociepłownia Będzin jest głównym producentem ciepła i energii elektrycznej w Zagłębiu Dąbrowskim. Należy do największych dostawców ciepła w regionie, z jego roczną produkcją na poziomie 1,6 mln gigadżuli. Podstawowymi produktami spółki są ciepło i prąd wytwarzane w kogeneracji. Dostawy mają charakter lokalny, a wytworzone ciepło w postaci gorącej wody i pary dostarczane jest dla sektora komunalnego i przemysłu w Zagłębiu. Poprzez system magistral ciepło dociera do odbiorców z Sosnowca, Będzina i Czeladzi