Dzieciństwo bez przemocy. Do akcji przyłączyło się 20 samorządów

i

Autor: Shutterstock, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Jak zapobiegać przemocy wobec dzieci?

"Dzieciństwo bez przemocy". Do akcji przyłączyło się 20 samorządów

Badania wskazują, że 79 procent dzieci w Polsce doświadczyło jakiejś formy przemocy. Aż jedna trzecia Polek i Polaków dopuszcza stosowanie kar fizycznych wobec dzieci, a 80 procent dopuszcza krzyk jako formę wychowawczą. W Sejmie RP, odbyła się ogólnopolska inauguracja kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, w Katowicach kampanię inaugurowano 11 października.

Czy dzieciństwo bez przemocy jest możliwe?

20 samorządów z województwa śląskiego włączyło się w ogólnopolską kampanię "Dzieciństwo bez Przemocy". Badania wskazują, że aż 79 procent dzieci w naszym kraju doświadczyło jakiejś formy przemocy, w tym:

  • tej rówieśniczej- 66 procent
  • przemocy z strony bliskich dorosłych - 32 procent

Aż  jedna trzecia dorosłych w naszym kraju dopuszcza stosowanie fizycznych wobec dzieci, a 80 procent dopuszcza krzyk jako formę wychowawczą. 

W zmianie i zwiększeniu wrażliwości społecznej na krzywdę dzieci ma pomóc ogólnopolska kampania "Dzieciństwo bez przemocy". Kampanię organizują Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci. Na kampanię składają się ogólnopolskie i regionalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od października do listopada 2024 roku.

W województwie śląskim w kampanię włączyło się 20 samorządów. W ramach kampanii będą organizowane webinary edukacyjne dla rodziców i dzieci. W planach są też stand-upy rodzicielskie. Finałem kampanii 19 listopada będzie podświetlenie na czerwono budynków publicznych, aby zwrócić uwagę na problem przemocy.

- Krzywdzenie dzieci ma znaczący wpływ na ich rozwój psychiczny i funkcjonowanie w relacjach z najbliższymi. Konsekwencje urazowych doświadczeń z dzieciństwa mogą wpływać na całe dorosłe życie. Zapewnienie skrzywdzonemu dziecku specjalistycznego wsparcia może znacząco złagodzić wpływ takiego zranienia – przekazał Adrian Drdzeń, prezes Stowarzyszenia Moc Wsparcia.

Do kampanii włączył się również zespół psychologów, pedagogów i badaczy Akademii Humanitas w Sosnowcu. Mają oni stworzyć metodologię badawczą, która pomoże oszacować skalę przemocy rówieśniczej, której doświadczają dzieci i młodzież z naszego regionu.

Marsz dzieci przeciw przemocy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają