Przedłużono zakaz korzystanie za wód

Dzierżno Duże. Stężenie złotej algi w wodzie wciąż jest bardzo duże

Sytuacja w zbiorniku Dzierżno Duże wciąż jest bardzo trudna. Stężenie złotej algi wciąż jest bardzo wysokie, dlatego po raz kolejny przedłużono zakaz korzystania z wód zbiornika, a także IV sekcji Kanału Gliwickiego. Do tej pory odłowiono ponad 122 tony śniętych ryb. Niestety, trwa odławianie kolejnych.

Dramatyczna sytuacja w zbiorniku Dzierżno Duże. Wciąż trwa walka ze złotą algą

Trwa walka ze złotymi algami w zbiorniku Dzierżno Duże i oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego. Do tej pory odłowiono ponad 122 tony, ale na tym nie koniec. Wojewoda śląski po raz kolejny przedłużył zakaz korzystanie z wód zbiornika i kanału. Zakaz został przedłużony do 2 września.

Zakaz korzystania z wód wprowadzono 5 sierpnia, powodem było wysokie stężenie złotej algi, która powodowała masowe śnięcie ryb.

W dalszym ciągu trwa akcja usuwania skutków zakwitów złotej algi. Działania skupiają się na niedopuszczeniu do przedostania się złotej algi ze zbiornika Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego do nurtu Odry oraz poprawie warunków żyjących tam ryb. W dalszym ciągu trwają także prace związane z usuwaniem śniętych ryb - informuje w komunikacie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Pierwsze śnięte ryby na jeziorze Dziewoklicz w Szczecinie. Kąpielisko zamknięte!

Dzierżno Duże. Co obejmuje zakaz wojewody śląskiego?

  • spożywanie wody,
  • wchodzenie do wody,
  • kąpiele,
  • połów i spożywanie ryb,
  • pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych (np. podlewanie),
  • uprawianie sportów wodnych i turystyki.

Nieprzestrzeganie zakazu może się wiązać z możliwością nałożenia kary grzywny, zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń. Zakaz nie dotyczy działań związanych z zarządzaniem kryzysowym, pracami budowlanymi, utrzymaniem wód oraz pracami konserwacyjnymi.

Do 31 sierpnia obowiązuje zakaz korzystania z rzeki Kłodnicy od małej elektrowni wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego. Tam z kolei prowadzony jest eksperyment neutralizacji złotej algi przy użyciu nadtlenku wodoru.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają