Koronawirus. Omikron szaleje w Europie. W tych państwach wzrost zakażeń jest ogromny
Jak podaje "Fakt", powołując się na dane z Worldometers.info, w krajach Europy Zachodniej rośnie liczba zakażeń wariantem Omikron. Na czele jest Francja, gdzie dziennie notuje się nawet 182 tysiące zakażeń. Na drugim miejscu znajdują się Włochy. Tam ilość przypadków koronawirusa również rośnie w zawrotnym tempie nawet 143 tys. przypadków dziennie. Trudna sytuacja panuje również w Niemczech. U naszego zachodniego sąsiada notuje się około 128 tys. zakażeń na dobę. Polska zajmuje na razie dopiero 14. miejsce i ma 2 tys. zakażeń na tydzień. Niestety, to może się wkrótce zmienić.
Czytaj również: Koronawirus czy grypa? Jak rozpoznać objawy COVID-19?
Omikron w Polsce. Czeka nas szósta fala koronawirusa?
Czy Polskę czeka kolejna, szósta fala koronawirusa? Wiele wskazuje na to, że zaczyna się ona powoli rozpędzać. Jak kontynuuje "Fakt", wedle wyliczeń na Worldometers.info nasz kraj jest na trzecim miejscu jeśli chodzi o wzrost dynamiki zakażeń. Patrząc na dane tydzień do tygodnia w Polsce odnotowano o 84 proc. zakażeń więcej. Gorzej jest tylko na należącej do Wielkiej Brytanii Wyspie Man i w Rumunii. Wyraźny przyrost nowych przypadków koronawirusa widać na Bałkanach, m.in. w Czarnogórze i Słowenii. Z kolei w krajach, w których obecnie zakażeń jest najwięcej, dynamika zaczyna spowalniać. Przykładowo, we Francji przyrost tydzień do tygodnia wynosi 7 procent. Szczyt fali mają za sobą kraje południa Europy (Grecja, Portugalia) i Wielka Brytania.
Zobacz koniecznie: Nie taki Omikron straszny jak go teraz malują? Oby był słabszy od Delty!
Europejskie Centrum Prognoz COVID-19 wskazuje, że już 23 lipca dzienna liczba zakażeń może wynieść w Polsce 8 tysięcy. Wszystko wskazuje na to, że przed nami szósta fala epidemii. Przypomnijmy, że rekord zakażeń w Polsce padł w czwartek 27 stycznia 2022 roku i wyniósł 57 659 przypadków.
Zakażenie wariantem Omikron. Jakie są objawy?
- Jesteśmy w takim momencie, że działają pewne mechanizmy zapobiegające rozprzestrzenianiu covidu, bo mamy duża skalę immunizacji. W naszych badaniach wychodzi, że jest to powyżej 90 proc. Mamy też okres wakacyjny, który oznacza, że dzieci nie chodzą do szkół (...), a mimo to będziemy mieli do czynienia ze zwiększeniem liczby zakażeń, bo omikron w wersji BA.5, z którym mamy teraz do czynienia, jest bardzo zakaźny - powiedział niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wariant Omikron jest słabszy od swoich poprzedników m.in. wariantu Delta. Jest mniej zjadliwy, ale za to zdecydowanie szybciej się rozprzestrzenia. Więcej jest zatem zakażeń, ale mniej zgonów. Jak przekazali w ostatnim czasie brytyjscy naukowcy, dominujący od jesieni 2021 roku wariant Omikron w nowej fali objawia się przede wszystkim bólem gardła, bólem głowy, niedrożnością nosa oraz kaszlem. Inne objawy, jakie mogą się pojawić,aczkolwiek rzadziej występujące, są typowe dla grypy: bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych w okolicy szyi, bolesność oczu, drażliwość w okolicy klatki piersiowej, dreszcze, ból w uchu i utrata węchu.