Szczepionka

i

Autor: WikiImages/cc0/pixabay Programista z Katowic oferował fałszywe szczepionki

Fałszywe szczepionki na Śląsku. W środku był środek kosmetyczny. Programista z Katowic odpowie przed sądem

2021-10-26 13:59

Już wkrótce przed sądem stanie 27-letni programista z Katowic, który zajmował się podrabianiem zaświadczeń o negatywnym wyniku testów na koronawirusa. Mężczyzna odpowie także za sprzedaż szczepionek przeciwko COVID-19, które w rzeczywistości były fałszywe. W środku znajdowały się tak naprawdę środki kosmetyczne.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, 27-letni programista z Katowic odpowie wkrótce przed sądem za podrobienie zaświadczeń o negatywnym wyniku testu na koronawirusa i usiłowanie oszustwa. Mężczyzna ferował przez internet rzekome szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. W rzeczywistości w ampułkach był środek kosmetyczny. Informację o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia w tej sprawie przekazała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. Sprawę rozpozna Sąd Rejonowy Katowice-Zachód. Jak podała prokurator, 27-latek odpowie za podrobienie dwóch zaświadczeń stwierdzających negatywny wynik testu PCR na SARS–CoV–2 oraz usiłowanie dokonania oszustwa na szkodę 10 osób, poprzez wprowadzenie w błąd co do faktu posiadania szczepionki i możliwości jej sprzedaży.

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w drugiej połowie stycznia od informacji w mediach – reporterzy "Raportu" Polsat News kupili rzekomą szczepionkę Pfizera od mieszkańca Katowic, który obiecywał hurtowe ilości tego preparatu. Ten sam mężczyzna oferował zaświadczenia o negatywnym wyniku testów na zakażenie koronawirusem. - W oparciu o przeprowadzone dowody ustalono, iż mieszkaniec Katowic dokonał sfałszowania dwóch zaświadczeń stwierdzających negatywny wynik testu PCR na SARS-COV-2, za każde otrzymując kwotę 100 złotych. Ustalono także, iż wprowadził w błąd 10 osób co do faktu posiadania szczepionki i możliwości jej sprzedaży. Za rzekomą szczepionkę mieszkaniec Katowic żądał kwot od 1.500 złotych do 4.000 złotych - podała prok. Zawada-Dybek. Jak zaznacza prokuratura, żadna z osób, które kontaktowały się z oskarżonym, nie zdecydowała się na wpłatę żądanej zaliczki. W toku śledztwa zabezpieczono dwie ampułki z zawartością bezbarwnej cieczy, które oskarżony mężczyzna oferował dziennikarzom. - Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Składając w śledztwie wyjaśnienia wskazał ogólnodostępny sklep, w którym kupił ampułki zawierające środki kosmetyczne, które to ampułki po usunięciu etykiety oferował dziennikarzom, jako rzekome szczepionk - dodała prokurator.

Dla potrzeb śledztwa ze sklepu wskazanego przez podejrzanego pozyskano taki sam produkt. Powołani przez prokuratora eksperci potwierdzili, że zabezpieczona i przekazana do badań substancja to powszechnie dostępny środek kosmetyczny zawierający kwas hialuronowy. Biegli wskazali, że zabezpieczona w śledztwie substancja i ta nabyta dla potrzeb postępowania we wskazanym przez oskarżonego sklepie mają ten sam skład. Wykluczono, by była to szczepionka przeciwko COVID-19. Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Sonda
Czy trzecia dawka szczepionki powinna być dostępna dla wszystkich chętnych?
Gen. Grzegorz Gielerak: Nie będę apelował o szczepienie dzieci [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki