Zarząd FAMUR („Spółka”, „Emitent”) podjął dzisiaj (24 kwietnia) uchwałę dotyczącą "optymalizacji procesów produkcyjnych poprzez skoncentrowanie prowadzenia działalności w grupie produktowej przenośników zgrzebłowych w jednym zakładzie produkcyjnym". W przełożeniu na prosty język, chodzi o zmniejszenie zatrudnienia, a konkretnie w tym przypadku postawienie w stan likwidacji oddziału D450 w Rybniku. Decyzja spowodowana jest kryzysem wywołanym przez epidemię koronawirusa w Polsce.
Mnóstwo osób straci pracę!
- Powyższe pozwoli na ograniczenie negatywnych skutków redukcji zamówień w następstwie globalnego kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, w wyniku którego kontrahenci zarówno w kraju, jak i zagranicą powstrzymują się z inwestycjami w maszyny i urządzenia górnicze, co szczególnie mocno dotknęło grupę produktową przenośników zgrzebłowych - tłumaczy się spółka.
Emitent szacuje, że jego średnio miesięczna sprzedaż w obszarze przenośników w roku 2020 zmniejszy się do poziomu ok. 8 mln zł z ok. 30 mln złotych w roku 2019.
- Szacunki te mogą ulec dalszej redukcji wraz z pogarszaniem się sytuacji gospodarczej, będącej następstwem pandemii COVID-19. Wedle oceny Zarządu FAMUR sytuacja ta nie ulegnie poprawie w perspektywie ani krótko, ani średnio-terminowej. W otoczeniu rynkowym następują istotne zmiany, co potwierdza również otrzymana 23 kwietnia 2020 roku informacja z Polskiej Grupy Górniczej o konieczności czasowego zawieszenia wykonywania umów między innymi na wcześniej zamówione maszyny i urządzenia – w tym również przenośniki zgrzebłowe - w następstwie wystąpienia w tym przedsiębiorstwie stanu siły wyższej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - czytamy w oświadczeniu spółki.
Jak podaje FAMUR, "konieczne jest dostosowanie struktury organizacyjnej do aktualnej sytuacji rynkowej, poprzez skoncentrowanie produkcji tej grupy asortymentowej tylko w jednym oddziale przy jednoczesnym zachowaniu przez Emitenta kompetencji technicznych, technologicznych i produktowych, umożliwiających produkcję przenośników zgrzebłowych oraz urządzeń peryferyjnych stosownie do pozyskanych zamówień".
Likwidacja oddziału to jednocześnie konieczność przeprowadzenia zwolnień grupowych, obejmujących 204 pracowników z Rybnika.
- Ostateczne dane w zakresie wpływu likwidacji oddziału na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Emitenta zostaną podane w okresowym sprawozdaniu finansowym - podaje FAMUR.