O tym, że nowy gmach Muzeum nie nadaje się do dalszego użytkowania informował Jerzy Gorzelik. Jak podał portal Silesion, Gorzelik mówił o poważnych wadach konstrukcyjnych nowej siedziby. Przytoczył także dane świadczące o tym, że "obecny stan budynku nie pozwala na jego dalszą eksploatację zgodnie z przeznaczeniem."
Jechał jak wariat i skończyło się dachowaniem. Wszystko nagrał monitoring [WIDEO, ZDJĘCIA]
Muzeum Śląskie w specjalnie wydanym oświadczeniu dementuje jednak informacje, które pojawiły się w sieci, mówiące o tym, że ich siedziba grozi zawaleniem i zalaniem.
Jedynym problemem, o którym wspominają władze są przecieki wody do wnętrza budynku – Na etapie odbioru budynku w 2013 roku stwierdzono przecieki wody do wnętrza, na skutek których został wdrożony program naprawczy [...] do września 2015 roku. Wobec oświadczenia wykonawcy o usunięciu wszystkich stwierdzonych dotychczas wad [...] w dniu 29 września 2015 roku zostało wydane świadectwo wykonania, co – zgodnie z regułami FIDIC – zakończyło proces budowlany. W okresie po 29 września 2015 roku pojawiły się nowe przecieki wody do budynku, w tym w miejscach już naprawianych. Wykonawca w dalszym ciągu dokonywał napraw, ale nie zdołał zapewnić trwałej szczelności budynku. Wyrażał przy tym pogląd, że przecieki nie stanowią skutku wad wykonawczych, a są wynikiem wad projektu. Projektant stanowczo ten zarzut odrzucił. – czytamy w oświadczeniu Muzeum Śląskiego.
Usterka wciąż powraca... Muzeum Śląskie w lipcu 2017 złożyło pozew
W związku z tym, że Muzeum Śląskie wyczerpało możliwości egzekwowania naprawy usterek i wad w trybie przewidzianym zapisami umowy wiążącej Muzeum i wykonawcę, 24 lipca 2017 roku, złożono pozew w Sądzie Okręgowym w Katowicach, przeciwko generalnemu wykonawcy nowej siedziby Muzeum – Pozwanymi w sprawie są członkowie Konsorcjum BUDIMEX – FERROVIAL AGROMAN. Jednocześnie uruchomiono liczne działania i procedury mające na celu zabezpieczenie budynku, a tym samym kolekcji i pozostałego mienia niezależnie od toczącego się sporu. – informują przedstawiciele Muzeum Śląskiego.
Śląsk niczym kraina ze "Star Wars"! Te budynki z naszego regionu wyglądają jak z innej planety [GALERIA]
Głos w sprawie zabrali także przedstawiciele Śląskiej Partii Regionalnej, jak podają, suma roszczeń Muzeum wynosi 122.758.015,12 zł., z czego koszt koniecznego remontu obiektu szacowany jest na 18.978.654 zł. W związku z tym, przedstawiciele partii wyrażają "głęboką troskę o Muzeum Śląskie i proszą o natychmiastowe podjęcie działań w tej sprawie."
Nowa siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach została wzniesiona przez Konsorcjum BUDIMEX S.A. z siedzibą w Warszawie i FERROVIAL AGROMAN S.A. z siedzibą w Madrycie. Projektantem budynku była firma architektoniczna Riegler Riewe Architekten ZT Ges.m.b.H z siedzibą w Grazu. Funkcję inżyniera kontraktu zlecono ECM Group Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Do wyboru projektu doszło w 2007 roku w wyniku międzynarodowego konkursu.