Tak ma być m.in. w przypadku Galerii Katowickiej i Silesia City Center.
Na stacjach Orlen na Śląsku i w Zagłębiu kupimy... mięso, odzież i sprzęt AGD?
Na pewno czynne będzie Multikino, a także te restauracje, do których można się dostać od Placu Szewczyka. Taka sytuacja już ma miejsce np. w święta. Zmianą ma jednak być otwarcie także strefy gastronomicznej, która znajduje się na drugim poziomie Galerii Katowickiej - Na chwilę obecną oczekujemy na decyzje przedsiębiorców, których nie dotyczy zakaz handlu w niedziele, czy i w jakiej formie planują prowadzić swoją działalność w dni ustawowo niehandlowe. Jeśli będą wymagać od nas otwarcia Centrum lub jego wydzielonej części, będziemy zobowiązani im to umożliwić. Pozostałe placówki, zgodnie z ustawą, nie będą prowadzić działalności, a Galeria Katowicka w żadnym stopniu nie bierze pod uwagę możliwości „obchodzenia” przepisów. - tłumaczy Dawid Prymas, rzecznik prasowy Galerii Katowickiej.
Z początkiem marca 2018 zostaną podjęte ostateczne ustalenia dotyczące funkcjonowania Galerii Katowickiej w dni objęte w/w ustawą.
Podobne w Silesia City Center. Jak zapowiada dyrekcja, również i to centrum handlowe będzie otwarte w niedziele, w które obowiązuje zakaz handlu. Tak jak w przypadku Galerii Katowickiej, czynna będzie strefa restauracyjna, a także m.in. oddział Poczty Polskiej, kwiaciarnie czy fryzjer.
Jak to możliwe, że mimo zakazu handlu centra handlowe będą otwarte?
Wszystko za sprawą tego, że ustawa przewiduje kilka wyjątkowych. Z zakazu wyłączone są placówki, w których handel prowadziłby wyłącznie przedsiębiorca wykonujący działalność we własnym imieniu, a także m.in. stacje paliw, apteki i punkty apteczne.
Do tego dochodzą m.in. kwiaciarnie, saloniki prasowe, placówki handlowe w hotelach, sklepy z pamiątkami, placówki handlowe na dworcach, sklepy internetowe (z automatyczną obsługą zamówień), itp.