Najważniejsze wydarzenia 2022 roku
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku
Najwazniejsze wydarzenia 2022 roku
W poniższej galerii przypominamy Wam wydarzenia, które wywołały najwięcej emocji w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zobaczcie nasze zestawienie.
Wojna na Ukrainie - 24 lutego
24 lutego 2022 roku. W nocy Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji specjalnej", której celem jest "denazyfikacja Ukrainy". W rzeczywistości rosyjski prezydent chce podporządkować sobie naszego wschodniego sąsiada. Wojska agresora atakują od wschodu, od północy i od południa. Potężna armia zmierzała w kierunku Kijowa. Putin chciał w ten sposób pozbyć się legalnych władz ukraińskich i przejąć władzę w całym państwie. Na szczęście heroiczny opór wojsk ukraińskich, bohaterska postawa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, a także wsparcie innych państw (przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, Polski i Wielkiej Brytanii) pomogły w powstrzymaniu rosyjskiej ofensywy. Putin nie osiągnął zakładanych na samym początku celów.
Wojna na Ukrainie. Rosja w natarciu
W początkowej fazie inwazji to Rosjanie mieli zdecydowaną przewagę, a przede wszystkim inicjatywę. Jednak po kilku tygodniach walk było jasne, że agresor nie zdoła zagarnąć całego państwa ukraińskiego. Wojska Putina wybiły sobie jednak korytarz z Rostowa na Krym, zdobyli po ciężkich walkach Mariupol. Rosjanie bombardowali największe miasta m.in. Kijów i Lwów. Bomby spadały dosłownie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy. Pociski były wycelowane także w obiekty cywilne. Celem ataków były osiedla, szpitale, szkoły, placówki kulturalne, obiekty o strategicznym znaczeniu pod względem funkcjonowania państwa.
Wojna na Ukrainie. Fala uchodźców
Jeszcze przed rozpoczęciem inwazji wielu obywateli Ukrainy uciekło przed nadciągającą wojną. Zdecydowana większość z nich trafiła do Polski. W naszym kraju spotkali się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Wielu przyjezdnych ze wschodu znajdowało schronienie w polskich domach. Zgodnie z danymi Straży Granicznej od 24 lutego do naszego kraju przybyło ponad 8,7 miliona uchodźców. Część z nich z pewnością już na stałe pozostanie w naszym kraju. Niektórzy wrócili już na Ukrainę.
Wojna na Ukrainie. Sankcje dla Rosji
Atak Rosji na Ukrainę wywołał ogromne perturbacje w świecie polityki. Kraje Unii Europejskiej, USA, Wielka Brytania i wiele innych państw Zachodu podjęło decyzję o obłożeniu agresora sankcjami. Dotyczą one przede wszystkim ograniczenia bądź zakazu kupowania rosyjskich surowców i eksportu technologii, sprzętu i komponentów do Rosji. Niektóre banki zostały wykluczone z systemu Swift. UE w grudniu tego roku wprowadziła już 9. pakiet sankcji, choć niektóre z rozwiązań będą wdrażane w dłuższej perspektywie czasowej. Jest to związane m.in. z uzależnieniem gospodarek poszczególnych krajów od rosyjskiego gazu i ropy naftowej. Kiedy wobec Rosji są stosowane silne naciski gospodarcze, Ukraina dostaje bardzo szeroką pomoc z Zachodu. Wojsko ukraińskie otrzymuje sprzęt wojskowy w postaci artylerii, pocisków, wyposażenia. Nasz wschodni sąsiad ma zapewnione również inne formy pomocy, przede wszystkim humanitarnej.
Zbrodnie wojenne w Ukrainie
Jedną z najbardziej przerażających stron konfliktu są zbrodnie wojenne. Masowe groby ofiar wojsk rosyjskich znajdowano m.in. w Buczy. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich w mieście odnaleziono, według źródeł ukraińskich, ponad 400 ciał cywili. Niektóre z nich były związane za nogi i ręce z tyły. Ofiary miały zazwyczaj rany postrzałowe z tyłu głowy. Świadkowie zbrodni opowiadali o torturach i gwałtach, jakie mieli stosować najeźdźcy. Ślady podobnych zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan znajdowano w innych ukraińskich miastach.
Wojenna ofensywa Ukrainy
W połowie roku, a w szczególności jesienią, Ukraińcy przeszli do ofensywy. Zaczęli sukcesywnie przejmować z powrotem utracone tereny. Jednym z najważniejszych wydarzeń, dającym nadzieję na pokonanie armii Putina, było odzyskanie Chersonia w listopadzie. Wojska ukraińskie mają na koncie również spektakularne akcje, takie jak bombardowanie baz wojskowych na Krymie oraz wybuchy na moście Kerczeńskim. W ostatnich tygodniach 2022 roku ofensywa armii ukraińskiej osłabła. Ciężkie walki toczą się w rejonie Bachmutu. Rosjanie nadal ostrzeliwują cele cywilne i strategiczne na sporych obszarach państwa. Rok 2023 będzie kluczowym dla przyszłości Ukrainy i naszej części Europy.
Śmierć królowej Elżbiety II
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. Wraz z jej śmiercią skończyła się pewna epoka. Elżbieta objęła tron w 1952 roku. Była najdłużej panującą monarchinią Wielkiej Brytanii. Informacja o jej śmierci pogrążyła w rozpaczy wielu Brytyjczyków.
Król Karol III
Nowym królem został Karol, syn królowej Elżbiety. Był najdłużej oczekującym następcą tronu. Przejął koronę w wieku 74 lat.
Zamieszki w Iranie od 21 września
Po śmierci 21-letniej Mahsy Amini, aresztowanej za brak właściwego nakrycia głowy, w Iranie wybuchły trwające do końca roku protesty pod hasłem "Kobiety, życie, wolność". Zginęło dotychczas niemal 500 protestujących, a ponad 18 tys. zostało zatrzymanych.
Szwecja i Finlandia chcą do NATO
W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę dwa państwa skandynawskie, Finlandia i Szwecja, zgłosiły swój akces do Paktu Północnoatlantyckiego. 18 maja ambasadorowie obu państw przy NATO przekazali wnioski o dołączenie do Sojuszu. Na początku lipca rozpoczął się proces ratyfikacji.
Argentyna z Pucharem Świata
Wyjątkowo, bo w listopadzie tego roku, rozpoczął się mundial w Katarze. W finale Argentyna pokonała po rzutach karnych (mecz zakończył się wynikiem 2:2 i 3:3 po dogrywce) dotychczasowych mistrzów świata, Francuzów. Leo Messi powtórzył wyczyn legendarnego rodaka, Diego Maradony. 35-letni Argentyńczyk przypieczętował tym trofeum karierę pełną sukcesów. Polacy zakończyli udział na 1/8 finału z wyżej wymienionymi Francuzami. Po mistrzostwach PZPN rozstał się z selekcjonerem Czesławem Michniewiczem. Nie ze względu na historyczny wynik, ale na styl gry i atmosferę wokół kadry.
Robert Lewandowski w Barcelonie
Już w styczniu 2022 roku pojawiały się informacje, że Robert Lewandowski może opuścić Bayern Monachium. Transferem Polaka żył cały kraj! W maju coraz głośniej zaczęło się mówić o transferze do Barcelony. Oficjalnie kapitan reprezentacji Polski został ogłoszony zawodnikiem Dumy Katalonii. Jego przejście kosztowało 45 milionów euro i 5 milionów dodatków.
Zatrucie Odry
Przełom lipca i sierpnia to przede głośna sprawa katastrofy ekologicznej w Odrze. Z rzeki wyławiano tysiące ton śniętych ryb. Skala katastrofy nie jest do końca znana. Jej przyczyny również są owiane tajemnicą. Wiadomo, że badania wykazały nadmierne natlenienie wody. Stwierdzono jej większą mętność i zasolenie. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że przyczyną pomoru zwierząt były halofilne „złote algi”. Nie wiadomo jednak, dlaczego znalazły się w Odrze. Wszystko wskazuje na to, że katastrofa ekologiczna w rzece była dziełem człowieka.
Zakończenie przekopu Mierzei Wiślanej
17 września Polska zyskała niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk. Przekop Mierzei Wiślanej rozpoczął się w 2019 roku. Prace zakończono po trzech latach. Kosz inwestycji to 2 miliardy złotych.
Baltic Pipe
Polska jak i inne państwa dążyła do uniezależnienia się od surowców z Rosji. Jedną z dróg do tego celu było powstanie gazociągu Baltic Pipe z Norwegii. Gaz popłynął nim pod koniec września.
Elektrownie atomowe w Polsce
W październiku 2022 roku pojawiły się pierwsze, bardziej konkretne informacje co do powstania elektrowni atomowych w Polsce. Jedną z nich mają wybudować Amerykanie, a pierwszy blok ma ruszyć w 2033 roku.
Tragedia w Przewodowie
15 listopada we wsi Przewodów doszło do eksplozji w wyniku której zginęło dwóch mężczyzn. Pierwsze doniesienia były bardzo niepokojące. Mówiły o rosyjskiej rakiecie, która spadła na niewielką wieś na Lubelszczyźnie. Potem okazało się, że była to rakieta rosyjskiej produkcji, ale prawdopodobnie wystrzelona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Doszło do nieszczęśliwego wypadku. Sprawą zajęła się prokuratura.