Browar Zamkowy
W tym zabytkowym budynku piwo warzy się od 1846 roku. To najdłużej, działający nieprzerwanie browar w Polsce.
Kościół p.w. św. Marii Magdaleny
Znajduje się na Placu Dominikańskim. Został założony w XIII wieku. Początkowo był tu klasztor Dominikanów wraz z kościołem pw. Najświętszej Marii Panny, natomiast pierwotny kościół pw. św. Maryi Magdaleny najpierw drewniany później murowany - znajdował się na obecnym Placu Teatralnym. Kościół, którego główne wejście ozdobione jest wczesnogotyckim, ostrołukowym portalem z przełomu XIII/XIV wieku, został zbudowany na planie krzyża łacińskiego z wydłużonym prezbiterium i krótką nawą połączoną z dwukondygnacyjnym chórem muzycznym.
Most Przyjaźni a Olzie
Nazywany też mostem Wolności był granicą między Polską a Czechami. Historyczne miejsce, po którym dziś możemy się poruszać swobodnie między dwoma państwami-miastami.
Rynek i Stare Miasto
Stare Miasto, z jego klimatycznymi kamienicami, zabytkowymi kościołami i rynkiem, to doskonałe miejsce do spacerów i odkrywania historii.
Studnia Trzech Braci
Być w Cieszynie i nie zobaczyć Studni Trzech Braci, to jak być w Paryżu i nie stanąć w pobliżu Wieży Eiffla. To miejsce upamiętniające spotkanie legendarnych Bolka, Leszka i Czeszka. Studnia istnieje od XV wieku.
Teatr im. Adama Mickiewicza
Znajduje się przy Placu Teatralnym. Wspaniałe wnętrze Teatru im. Adama Mickiewicza niejednokrotnie przyciągało do Cieszyna wielu twórców filmowych. Powstały tutaj między innymi również niektóre sceny do filmu “Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy oraz do telewizyjnego serialu biograficznego o Helenie Modrzejewskiej. Teatr posiada scenę obrotową, jedną z nielicznych w Polsce.
Ulica Głęboka
Dla wielu pokoleń cieszyniaków ulica Głęboka stanowiła i stanowi najważniejszą miejską arterię, łączącą podnóże Wzgórza Zamkowego z Rynkiem. W przeszłości należała ona do najważniejszych traktów handlowych miasta i tradycję tę utrzymała do dzisiaj. Ulica Głęboka to również ciekawe budowle i kamieniczki, które pełne są własnej przeszłości zapisanej w historii miasta.
Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Znajdują się tu m.in. sławne strzelby cieszynki, cieszyńskie filigrany, fragmenty wystroju rotundy i zamku cieszyńskiego, monety z cieszyńskich mennic książęcych; są osobliwości takie jak ręka mumii czy „róg jednorożca”. Biblioteka muzealna jest jednym z pięciu zabytkowych księgozbiorów w Cieszynie, które tworzą Szlak cieszyńskich archiwów i bibliotek zabytkowych.
Wzgórze Zamkowe
Znajduje się w centrum Cieszyna. To tam jest słynna rotunda św. Mikołaja, którą oglądamy na banknocie 20-złotowym, jak również wieża Piastowska czy baszta. No i piękny widok na panoramę miasta.