Opuszczone cmentarze na Śląsku. Nie uwierzysz, co powstało na ich miejscu [GALERIA]
Na Śląsku jest wiele opuszczonych cmentarzy, na których już dawno nie chowa się zmarłych. Niektóre z nich są nienaruszone, ale nikt ich nie odwiedza. Inne zniknęły z krajobrazu miasta i zostały zastąpione przez nowe obiekty. Zobacz je koniecznie.
Stary cmentarz żydowski w Gliwicach
Cmentarz znajduje się między ul. Na Piasku i ul. Okopową w Gliwicach. Znajduje się tam około 500 nagrobków. Cmentarz powstał w 1815 roku, ostatniego pochówku dokonano w 1937 r. Dokładnie 16 lat później został zamknięty. W tym miejscu planowano zbudować estakadę, ale ze względu na duże walory historyczne cmentarza nie zlikwidowano.
Cmentarz hutniczy w Gliwicach
Obiekt znajdował się przy ul. Robotniczej w Gliwicach. Założono go w 1808 roku. Były tu chowane osoby zasłużone dla gliwickiego przemysłu - głównie ewangelicy i katolicy. W 1922 roku część obiektu została zniszczona w wyniku wybuchu. Ostatni pochówek miał tutaj miejsce 10 maja 1949 roku. Potem przez wiele lat był dewastowany. Dopiero w XXI wieku miłośnicy postanowili go odświeżyć.
Cmentarz mariawicki w Sosnowcu
Funkcjonował w latach 1906-1995. Nekropolia z upływem czasu popadła w ruinę. Ostatecznie dokonano ekshumacji znajdujących się na cmentarzu szczątków ludzkich, które przeniesiono na cmentarz mariawicki w Gniazdowie. Obecnie teren byłego cmentarza jest wyrównany i utwardzony żużlem. Na bramie wjazdowej znajduje się jedynie pamiątkowa tablica.
Cmentarz żydowski w Częstochowie
To jeden z największych kirkutów w Polsce. Ma powierzchnię 8 hektarów. Powstał pod koniec XVIII wieku. Mieści się przy ul. Złotej. Ostatniego pochówku dokonano tu w latach 70. XX wieku. Przez wiele lat był dewastowany i niszczony. Odrestaurowano jedynie bramę wejściową. Obecnie porasta bluszczem, co wedle niektórych nadaje mu wyjątkowego klimatu...
Cmentarz katolicki przy kościele św. Zygmunta w Częstochowie
W tym miejscu zbudowano nowoczesne pawilony dla pielgrzymów, turystów i wiernych. Ale zanim zaczęły się prace, teren przejęli archeolodzy. Odkryli tutaj miejsca pochówków szkieletowych z XVI i XV wieku. Dotarli nawet do starych grobowców nawet sprzed 2,5 tysiąca lat. Obecnie zupełnie nie widać, że był tu kiedyś cmentarz.
Cmentarz ewangelicki w Katowicach
Przy u. Francuskiej w Katowicach mieści się cmentarz ewangelicki, przylegający do nekropolii katolickiej. Niegdyś był on o wiele większy. Jednak po II wojnie światowej część terenu zrównani z ziemią. Po latach powstał tutaj park i nowy gmach Biblioteki Śląskiej. Na pamiątkę istnienia starej części cmentarza postawiono obelisk.
Stary cmentarz w Mysłowicach
To właśnie wokół kościoła Świętego Krzyża w Mysłowicach znajdował się cmentarz, gdzie chowano zmarłych. Najstarsze wzmianki o nekropolii pochodzą z XVII wieku. Obecnie niemal nie ma po niej śladu...
Bytom. Cmentarz ewangelicki
W Bytomiu przy zbiegu ulic Wrocławskiej i Kolejowej znajduje się obecnie park. Niewiele osób wie, że w tym miejscu znajdował się cmentarze ewangelicki. Pozostałości po nim można zobaczyć na ziemi. Niektórzy wręcz spacerują po nagrobkach...
Cmentarz mariawicki w Dąbrowie Górniczej
Na przełomie XIX i XX wieku w rejonie ul. Kondratowicza w Dąbrowie Górniczej działał cmentarze mariawicki. Obecnie nie ma po nim śladu. Zamiast tego jest warsztat samochodowy.
Dąbrowa Górnicza: Dawny cmentarz ewangelicki
Przy zbiegu ul. Szkolnej i Dębowej mieścił się niegdyś mały cmentarz protestancki. Jednak obiekt nie wytrzymał próby czasu - w latach 50-tych XX wieku szczątki ekshumowano i przewieziono na cmentarz ewangelicki w Sosnowcu. W miejscu dawnej nekropolii miał powstać park, dom dziecka lub inny budynek użyteczności publicznej. Ale nadal nie powstał tutaj żaden nowy obiekt.