Tragedia w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje dwóch górników
Jak doszło do zdarzenia? Wiemy na pewno, że 4 marca po południu doszło do zawału, czyli samorzutnego oberwania skał stropów podziemnych wyrobisk. – O godz. 16.28 nastąpił zawał w ścianie, w wyrobisku ścianowym na poziomie 665 m. Zawał objął czterech pracowników - informował początkowo dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego.
Tragedia w kopalni Mysłowice-Wesoła. Dwóch rannych, dwóch poszukiwanych
Pierwsze konkretne informacje na temat zdarzenia pojawiły się około dwóch godzin po zdarzeniu. Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Głogowski, poinformował, że w zasięgu skutków zdarzenia było czterech pracowników, z których dwaj wydostali się z zagrożonej strefy o własnych siłach. Na miejscu prowadzono dramatyczną akcję poszukiwawczą z udziałem ratowników górniczych. W akcji ratunkowej brali udział ratownicy z Kopalni Mysłowice-Wesoła (cztery zastępy), ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu i z Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie.
Dariusz Wójtowicz: Nie żyje dwóch górników
Przed godziną 20.00 prezydent Dariusz Wójtowicz przekazał dramatyczną informację. Nie żyje dwóch górników. - Na poziomie 665 doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Dwóch górników zginęło a dwóch zostało rannych. (...) Myślami jesteśmy z rodzinami i bliskimi ofiar. Pragnę oddać hołd górnikom – ich ciężkiej pracy i poświęceniu – a także wyrazić uznanie dla ekip ratowniczych - napisał włodarz Mysłowic na Facebooku. Dwóch rannych górników trafiło do szpitali w Katowicach i Sosnowcu.
Tragedia w kopalni Mysłowice-Wesoła. Zginęło dwóch górników. Kim byli?
Kim byli górnicy, którzy zginęli w wyniku zdarzenia? To mężczyźni w wieku 33 i 50 lat, doświadczeni górnicy. W mysłowickiej kopalni mieli kilkanaście lat stażu pracy, byli profesjonalnymi pracownikami, lubianymi przez swoich kolegów. Jeden z nich miał się wybrać wkrótce na emeryturę. Drugi niedawno został ojcem.
Więcej informacji na temat ofiar: Tragedia w kopalni Mysłowice-Wesoła. Górnicy zginęli pod skałami. Kim są ofiary?
Mysłowice-Wesoła: Dlaczego doszło do tragedii?
Co było przyczyną tragedii z 4 marca? Przyczyny i okoliczności wypadku wyjaśnia Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach pod nadzorem Wyższego Urzędu Górniczego. Jeszcze w czwartek wieczorem w wyrobisku niespełna 700 m pod ziemią przeprowadzona miała zostać wizja lokalna. Sprawę zbada także prokuratura, która sprawdzi, czy śmierć górników mogła być np. wynikiem zaniedbań lub naruszenia przepisów bezpieczeństwa. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną niekontrolowanego obwału skał stropowych. Ze wstępnych informacji nadzoru górniczego wynika, iż do wypadku doszło w miejscu, gdzie nie było tzw. obudowy zmechanizowanej, ale obudowa indywidualna.