Nie żyje biskup Gerard Kusz

i

Autor: Diecezja gliwicka/ Facebook Nie żyje biskup Gerard Kusz

Gerard Kusz nie żyje. Biskup z diecezji gliwickiej miał 81 lat. Znamy datę pogrzebu

2021-03-16 8:10

Smutna informacja z Gliwic. Nie żyje biskup senior miejscowej diecezji Gerard Kusz. W październiku skończyłby 82 lata. - Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że dziś przed godziną 17.00 zmarł bp Gerard Kusz. Pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę, bliższe szczegóły wkrótce - przekazali przedstawiciele gliwickiej diecezji w poniedziałek 15 marca na Facebooku.

Gerard Kusz nie żyje. Biskup diecezji gliwickiej miał 82 lata

O śmierci Gerarda Kusza poinformowała diecezja gliwicka na swoim profilu w mediach społecznościowych. - Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że dziś przed godziną 17.00 zmarł bp Gerard Kusz. Pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę, bliższe szczegóły wkrótce - napisali przedstawiciele diecezji na Facebooku. Wierni są poruszeni śmiercią 81-letniego duchownego. - Wspaniały Biskup i Kaznodzieja ... na zawsze w naszej pamięci - napisał pan Mariusz. - I te radosne wstawki w kazaniach gdzie cały kościół się śmiał....wieczny odpoczynek racz mu dać Panie - wspomina jedna z internautek.

Gerard Kusz nie żyje. Kim był?

Gerard Kusz urodził się 23 października 1939 r. w Dziergowicach (woj. opolskie), tam też ukończył szkołę podstawową. Maturę zdał w w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Raciborzu. Studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie rozpoczął w 1957 r. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 r. w Opolu. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach i Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. W 1976 r. został magistrem teologii, a w 1978 r. obronił pracę doktorską. W 1978 r. został mianowany wykładowcą katechetyki, pedagogiki i teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. W latach 1983-1985 był wicerektorem WSD.

Czytaj również: Kiedyś pomyliłem się w prognozach, dlatego dziś nie przewiduję końca epidemii

27 czerwca 1985 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Konsekracja odbyła się 15 sierpnia 1985 r. W diecezji opolskiej powierzono mu m.in. sprawy katechetyczne, wizytatorów diecezjalnych, kultury chrześcijańskiej i Klubów Inteligencji Katolickiej. 25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym powołanej wtedy diecezji gliwickiej. Pełnił w niej funkcje wikariusza generalnego i przewodniczącego Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej. Od 1985 r. należał do Komisji Katechetycznej Konferencji Episkopatu Polski, później był wiceprzewodniczącym Komisji Wychowania KEP.

- Należał do Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. Dużo uwagi i czasu poświęcał katechetom w diecezji. Chętnie udawał się z posługą pasterska do wspólnot w diecezji. W dniu 15 listopada 2014 roku, w związku z przekroczeniem wieku emerytalnego, papież przyjął jego rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej - czytamy na stronie gliwickiej kurii.

Homoseksualizm jak nazizm? Marian Kowalski nie wytrzymał. Komentarz Adama Federa [WIDEO].

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają