Koronawirus w Polsce
Czy koronawirus już dotarł do naszego kraju? Na szczęście nie. Niestety, z dnia na dzień dowiadujemy się o przypadkach zakażenia groźnym wirusem w kolejnych państwach. Najwięcej takich doniesień jest oczywiście w Azji Południowo-Wschodniej - Chinach, Tajlandii, Japonii. W pierwszym z tych państw znajduje się zresztą źródło problemu. Kolejne przypadki odnotowano m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji i Niemczech. W Polsce jeszcze nie ma potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, jednak służby podjęły pewne czynności sprawdzające wobec osób, które wróciły do Polski z Chin. Tak było w przypadku dwójki dzieci z woj. śląskiego, które trafiły do szpitala w Krakowie. Narzekały one na dolegliwości układu oddechowego. Szpital zapewnia, że nie ma tutaj jednak mowy o zakażeniu groźnym wirusem.
Koronawirus - co to jest?
Koronawirusy to grupa patogenów wywołujących infekcje układu oddechowego i pokarmowego. Zazwyczaj nie są groźne, jednak mogą być przyczyną powstania niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób np. zapalenia płuc. Niewydolność oddechowa może prowadzić do śmierci. Jego źródła znajdują się w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w centrum kraju. Wedle jednej z teorii wirus wymknął się z miejscowego krajowego laboratorium biologicznego.
Jak podaje Poradnik Zdrowie pierwsze wzmianki o koronawirusach, które wywołują infekcje u ludzi, pochodzą z lat 60. XX w. Wtedy odkryto dwa patogeny – HCoV-229E oraz HCoV-OC43 – wywołujące łagodne przeziębienie, które samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni. Znane są także śmiertelnie niebezpieczne wirusy SARS-CoV i MERS-Cov. W styczniu 2020 roku nazwano nowy typ koronawirusa - 2019-nCoV.
Koronawirus - objawy
Objawy zakażenia koronawirusem do złudzenia przypominają objawy typowej grypy. Eksperci wyliczają m.in. gorączkę w okolicach 38 stopni Celsjusza, kaszel, bóle głowy i gardła, wyczerpanie oraz utratę apetytu. Wśród objawów mogą również pojawić się duszności i trudności z oddychaniem. Podczas badań stwierdza się radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Jeśli cierpisz na te objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Koronawirus - jak zapobiegać?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) radzi, aby przestrzegać kilku poniższych zasad.
- Myj ręce mydłem, dezynfekuj je środkami na bazie alkoholu
- Koniecznie zakrywaj nos oraz usta podczas kichania i kasłania
- Unikaj bliskiego kontaktu z osobami z objawami grypy i przeziębienia.
- Z dużą dokładnością gotuj mięso i ryby.
- Zabezpieczaj się podczas kontaktu ze zwierzętami hodowlanymi.
Szczególnie narażone na zakażenie są osoby, które w ostatnim czasie przebywały w Chinach. Jak zapewniają polskie służby sanitarne, nasz kraj jest jednak gotowy na przyjmowanie osób, które wracają do Polski z Dalekiego Wschodu. Zapewniają, że nie ma powodów do paniki.
Koronawirus - ostrzeżenie GIS
Główny Inspektorat Snitarny wydał ostrzeżenie dotyczące koronawirusa. GIS apeluje, aby w przypadku wykrycia objawów wymienionych powyżej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Zaleca się, by "pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego". GIS dodaje, że każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.
Koronawirus - mapa zakażeń
Poniżej znajduje się mapa, na której można zobaczyć, gdzie w ostatnim czasie potwierdzono wystąpienie koronawirusa. Mapa wczytuje się powoli, trzeba być cierpliwym!