Gliwice

i

Autor: archiwum

Tu się oddycha!

Gliwice chcą być eko. Rusza budowa Parku Zielonej Energii

2024-09-05 19:49

Czystsze powietrze, oszczędność wody, tańszy prąd i mniej odpadów - to tylko kilka z katalogu korzyści, jakie w przyszłości ma przynieść mieszkańcom Gliwic budowa Parku Zielonej Energii. Pierwszym etapem tej ambitnej inwestycji jest ogłoszony właśnie przetarg na farmę solarną i magazyn ciepła. Według założeń PZE ma zacząć działać za cztery lata.

Przetarg na budowę farmy solarnej i magazynu ciepła ogłosiło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach. Magistrat w czwartek (5 września 2024 r.) zapowiedział, że tym samym startuje projekt Parku Zielonej Energii, który – według wyliczeń – ma dostarczyć ciepło do około 30 proc. mieszkańców.

Jak będzie wyglądał Park Zielonej Energii i kiedy powstanie?

Farma solarna oraz magazyn ciepła mają powstać na terenie należącym do PEC-u przy ul. Królewskiej Tamy. Farma ma produkować energię elektryczną oraz cieplną – przede wszystkim ciepłą wodę od maja do września, kiedy w Polsce sprzyja temu klimat. Natomiast magazyn ma zapewnić efektywne funkcjonowanie systemu.

Głównym elementem Parku Zielonej Energii ma być kocioł wielopaliwowy, w którym możliwe będzie pozyskanie energii m.in. z odpadów nienadających się do dalszej segregacji i recyklingu. Rocznie ma to być około 40 tys. ton odpadów, co powinno przełożyć się na 20 tys. MWh energii elektrycznej i 490 tys. GJ ciepła. Poza tym zaplanowano uzupełnienie instalacji o wielkoskalową pompę ciepła, farmę fotowoltaiczną i magazyn energii.

Otwarcie ofert złożonych w przetargu przewidziano na 31 października 2024 r. Natomiast wybrany wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 30 miesięcy na realizację inwestycji.

Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Jak wyobraża sobie Gliwice przyszłości sztuczna inteligencja?

Dotacja 270 mln zł. Katalog korzyści równie imponujący

Inwestor, czyli należąca do miasta spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach, wylicza na stronie internetowej poświęconej PZE korzyści, jakie ma przynieść ten wielki projekt:

  • czystsze powietrze w mieście - działalność inwestycji przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery;
  • dodatkowa energia elektryczna i ciepło dla mieszkańców - z frakcji energetycznej odpadów będzie produkowana energia elektryczna i ciepło na potrzeby mieszkańców;
  • zachowanie nieodnawialnych źródeł energii - nastąpi ograniczenie zużycia paliw kopalnych;
  • oszczędność wody - inwestycja przyczyni się do ograniczenie zużycia wody o 49% w skali roku;
  • nieuciążliwa utylizacja odpadów - nastąpi utylizacja pre-RDF, rozdrobnionej frakcji palnej odpadów wielkogabarytowych oraz osadów pościekowych.

Park Zielonej Energii ma zacząć działać w 2028 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 271 mln zł dofinansowania na jego budowę.

Emeryci uratują PiS? Całą 14-tkę oddam Kaczyńskiemu! Mniej zjem, a na PiS wpłacę! – Komentery
Sonda
Czy działalność człowieka ma wpływ na zmiany klimatyczne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki