W poniedziałek 14 września reprezentanci górniczych central związkowych i regionalnych struktur związków zawodowych spotkali się w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach. Celem rozmów było określenie stanowiska w sprawie dotychczasowych rozmów na temat planu dla górnictwa na najbliższe lata. Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek związkowcy spotkali się w Warszawie z przedstawicielami spółek energetycznych i ministrem klimatu Michałem Kurtyką. Został im przedstawiony plan rozwoju polskiej energetyki do 2040 roku, który zakłada znaczące obniżenie udziału węgla w miksie energetycznym. Strona społeczna nie zgadza się z założeniami planu, bowiem ma on skutkować utratą tysięcy miejsc pracy. Rozmowy zakończyły się fiaskiem.
Dlatego w poniedziałek przedstawiciele związków zaprezentowali swoje stanowisko. Związki zaapelowały do samego premiera Mateusza Morawieckiego, aby przewodził obradom. Dały mu czas do 21 września. W przeciwnym wypadku na Śląsku dojdzie do protestów. Związkowcy dodają, że dotychczasowe rozmowy z rządem nie przyniosły żadnych rezultatów. W przyjętym w poniedziałek stanowisku związkowcy przypomnieli, że 10 września stronie społecznej został zaprezentowany Planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 oraz projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku.
Polecany artykuł:
- Oba te dokumenty w obecnym kształcie są nie do zaakceptowania przez stronę społeczną. Ich realizacja będzie równoznaczna z likwidacją większości przemysłu zlokalizowanego w woj. śląskim oraz utratą setek tysięcy miejsc pracy w górnictwie, przemyśle hutniczym i stalowym, a także w dłuższej perspektywie m.in. w branży motoryzacyjnej, która już dzisiaj znajduje się w głębokim kryzysie, a także w innych sektorach przemysłu energochłonnego - czytamy w stanowisku związkowców.
Jednocześnie zaapelowali do rządu o dialog, wezwali do "podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych działań na rzecz zablokowania kolejnego zaostrzenia polityki klimatycznej UE", a także do "radykalnej przebudowy Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w niskoemisyjną energetykę węglową".
Centrale związkowe zdecydowały o wznowieniu działalności Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego oraz ogłoszeniu pogotowia strajkowego w całym regionie.
Źródło: Własne/PAP