Niż genueński. Prognozowane opady deszczu na południu Polski

i

Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/windy

Nowe informacje

Gotowość na Śląsku! Rzeka Pszczynka przekroczyła stan alarmowy. Sztaby kryzysowe w akcji

2024-09-14 8:54

Rzeczka Pszczynka w Pszczynie na Śląsku przekroczyła stan alarmowy. To wszystko w związku z intensywnymi opadami deszczu, które były zapowiadane od kilku dni przez synoptyków. To nie koniec, bo w kilku innych miejscach na wodowskazach przekroczone zostały także stany ostrzegawcze. To informacje zaczerpnięte z danych służb kryzysowych wojewody śląskiego. Jest pełna gotowość.

Zagrożenie powodziowe daje się coraz bardziej we znaki służbom. W piątek (13 września) wójt Rudzińca wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie tej gminy, zaś w sobotę (14 września) wójt gminy Zebrzydowice wprowadził alarm przeciwpowodziowy – podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK). Według ostatnich danych, z 7 rano, stan alarmowy przekracza Pszczynka na stacji w Pszczynie, zaś stany ostrzegawcze były przekroczone na Gostyni w Bojszowach, na Brynicy w Szabelni i na Odrze w Chałupkach.

Polska Agencja Prasowa podaje, że ciągle zwiększa się liczba zgłoszeń związanych w pogodą. Od piątkowego do sobotniego rana Państwowa Straż Pożarna w regionie interweniowała około 250 razy. „Większość interwencji dotyczyła działań prewencyjnych (zabezpieczenie przez worki z piaskiem), bieżących działań związanych głównie z pompowaniem wody z zalanych dróg, piwnic i posesji oraz usuwaniem wiatrołomów” - podało WCZK.

Najwięcej interwencji strażacy odnotowali w powiatach: pszczyńskim (80), cieszyńskim (48), Jastrzębiu- Zdroju (22), Bielsku-Białej i powiecie i bielskim (22), Rybniku i powiecie rybnicki (11), oraz w powiecie wodzisławskim (11).

Pompowanie wody, zabezpieczanie budynków i wałów. Gotowość i działania na Śląsku

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska podawała wcześniej, że kilkadziesiąt interwencji dotyczyło pompowania wody, reszta działań była związana z zabezpieczaniem budynków i wałów – przygotowaniem worków z piaskiem, kontrolą wałów i cieków wodnych, a także wyjazdy do wiatrołomów.

W całym regonie obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne, dotyczące intensywnych opadów, a także silnego wiatru. Pogoda ma poprawić się po weekendzie. Źródło: PAP.

Zobacz również galerię zdjęć: Głuchołazy. Alarm przeciwpowodziowy i ewakuacja 400 mieszkańców! Zapowiedziano sztab kryzysowy

Sonda
Boisz się skutków deszczu i burz?
WERSJA FB_Ulewne deszcze we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki