Groźne kleszcze wracają na Śląsk. To prawdziwa inwazja! Eksperci apelują o ostrożność

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Groźne kleszcze wracają na Śląsk. To prawdziwa inwazja! Eksperci apelują o ostrożność

Groźne kleszcze wracają na Śląsk. To prawdziwa inwazja! Eksperci apelują o ostrożność

2021-04-29 10:04

Sezon na kleszcze 2021 powraca. Na Śląsku i w Zagłębiu można spotkać już pierwsze, groźne okazy. Eksperci z województwa śląskiego odnotowują kąsania i ostrzegają, że kleszcze mogą pojawiać się nie tylko w lasach, ale również w parkach i osiedlowych ulicach. Trzeba uważać i być ostrożnym: nie tylko, jeśli chodzi o nas samych, lecz także warto zwrócić uwagę między innymi na nasze zwierzęta.

Spis treści

  1. Groźne kleszcze wracają na Śląsk. To prawdziwa inwazja! Eksperci apelują o ostrożność
  2. Jakie są objawy ukąszenia przez kleszcza?
  3. Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?

Groźne kleszcze wracają na Śląsk. To prawdziwa inwazja! Eksperci apelują o ostrożność

W województwie śląskim odnotowano już pierwsze kąsania kleszczy w tym sezonie. Warto podkreślić, że występuje one nie tylko w lasach, ale także w parkach i osiedlowych uliczkach. Dostęp do opieki medycznej przez epidemię koronawirusa w Polsce jest utrudniony, więc trzeba zachować szczególną ostrożność. Niewykluczone, że w 2021 roku kleszczy będzie ponownie więcej - również tych groźniejszych. Objawy ukąszenia przez kleszcza mogą być podobne do tych wywoływanych przez grypę, a to - w okresie epidemii koronawirusa - może być wyjątkowo mylące. Trzeba więc pilnować się podwójnie. Co roku przed inwazją kleszczy ostrzega między innymi Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę. Warto sprawdzić, jak uniknąć ukąszenia. Szczegóły poniżej. 

Jakie są objawy ukąszenia przez kleszcza?

Ukąszenie przez kleszcza jest dosyć trudne w rozpoznaniu. Kleszcze są małe, a ich ugryzienia bezbolesne. W dodatku nie ma charakterystycznych objawów typowych dla samego ukąszenia kleszcza. Mogą występować objawy, które są podobne do grypy, takie jak gorączka, bóle mięśni i stawów, ogólne zmęczenie czy osłabienie. Jeśli wybieramy się więc na spacer do lasu czy do parku, warto po powrocie do domu przejrzeć dokładnie ciało. Najlepiej, gdy pomoże nam druga osoba, by sprawdzić miejsca niewidoczne na pierwszy rzut oka, takie jak na przykład plecy. Taką czynność dobrze powtórzyć także wieczorem, na przykład przy okazji prysznica, by mieć pewność, że niczego nie przeoczyliśmy. W razie wątpliwości można też skontaktować się z lekarzem. 

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?

Już kilka stopni na plusie powoduje, że kleszcze stają się aktywne i szukają żywiciela. Wbrew niektórym informacjom, kleszcze nie spadają z drzewa na ciało, a wspinają się na źdźbła trawy i zarośla. Uważajmy więc zarówno na siebie, jak i naszych czworonożnych przyjaciół.

Jak uniknąć ukąszenia kleszcza? Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę ma kilka porad:

  • idź środkiem ścieżki - unikaj brodzenia w wysokiej trawie i zaroślach,
  • stosuj ubiór zakrywający ciało,
  • na bieżąco sprawdzaj, czy nie pełza po ciele niechciany pasażer,
  • stosuj, na odsłoniętą skórę, środki odstraszające kleszcze,
  • stosuj odzież impregnowaną przeciw insektom,
  • po powrocie do domu dokładnie sprawdź (np. pod prysznicem) całe ciało,
  • zwierzaki zabezpiecz obrożą i kroplami, sprawdzaj po każdym spacerze.

W razie potrzeby, skontaktuj się z lekarzem. Lekceważenie ukąszenia przez kleszcza lub jego nieprawidłowe wyciągnięcie z ciała, może mieć fatalne skutki. Istnieje także ryzyko zachorowania na boreliozę.

Warto zachować wszelkie środki ostrożności.

Sonda
Kleszcze 2021. Czy widziałeś je już w tym sezonie?
Jak uchronić przed kleszczami siebie i swojego psa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają