W pierwszym kwartale 2025 r. do użytku ma zostać oddany nowy hangar dla samolotów lotnictwa ogólnego (General Aviation) - informuje zarządca katowickiego lotniska, czyli Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA.
Polecany artykuł:
Wymiar ma znaczenie! Również na lotnisku
Co wiemy o nowej inwestycji? Informuje o niej rzecznik Katowice Airport Piotr Adamczyk. Hangar zamówiony przez klientów lotniska powstaje przy płycie postojowej nr 4 w południowo-zachodniej części portu, przeznaczonej do obsługi samolotów lotnictwa ogólnego.
Hangar będzie miał:
- 133 metry szerokości,
- 41 metrów głębokości,
- 11 metrów wysokości.
Składał będzie się z trzech niezależnych segmentów. W każdym z nich będzie można umieszczać samoloty biznesowe o kodzie referencyjnym od A do C oraz śmigłowce.
Hangar będzie miał prawie 5,5 tys. m kw. powierzchni. Dla obrazowego porównania: boisko piłkarskie, na którym rozgrywane są międzynarodowe mecze, ma powierzchnię nieco ponad 7 tys. metrów kwadratowych. Czyli niewiele więcej, niż wyniesie powierzchnia nowego obiektu, który powstaje na katowickim lotnisku.
Inwestycja wiąże się ze strategią różnorodności infrastruktury lotniskowej, którą przyjęło Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze. Dzięki temu w Pyrzowicach powstało lotnisko wielofunkcyjne, w którym można obsługiwać ruch pasażerski i towarowy oraz prowadzić przeglądy techniczne samolotów.
- Powstająca w południowo-zachodniej części portu strefa General Aviation to kolejny etap w procesie budowy w Katowice Airport szerokiej oferty infrastrukturalnej dla podmiotów reprezentujących różne segmenty branży lotniczej - opisuje rzecznik lotniska Piotr Adamczyk.
Czym jest General Aviation, czyli lotnictwo ogóle?
Lotnictwo ogólne (z ang. General Aviation - GA) obejmuje cały ruch lotniczy (prywatny i komercyjny), z wyłączeniem lotów rozkładowych oraz wojskowych. Do GA zalicza: lotnictwo biznesowe, prace napowietrzne, lotnictwo sportowe i wyczynowe oraz latanie rekreacyjne (np. loty balonami, szybowcami, ultralekkimi samolotami, lotniami).
Katowicki port lotniczy im. Wojciecha Korfantego należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2023 r. z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 5,6 mln pasażerów, ale... Ale prognoza na 2024 r. zakłada obsłużenie ponad 6,2 mln podróżnych! Lotnisko w Pyrzowicach jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA w Katowicach zostało zarejestrowane 6 marca 1991 r. 1 maja 1994 r. przejęło od Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” zarządzanie Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Głównymi akcjonariuszami spółki są:
- Węglokoks SA (42,492 proc. udziału w kapitale)
- Województwo Śląskie (34,883 proc.)
- Polskie Porty Lotnicze SA (17,304 proc.)
- Gmina Katowice (4,891 proc.)