Romowie, Cyganie, Cygan

i

Autor: Adam Jagielak

I Romowie również pielgrzymowali do jasnogórskiego klasztoru

2019-12-01 13:47

W sobotę przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej pochyliły się wdowy i dziewice konsekrowane, a w niedzielę (1 grudnia) Romowie. Na Jasną Górę dotarła 38. Pielgrzymka Romów.

Uczestniczyło w niej ok. 400 Romów z całej Polski. – Romowie lubią pielgrzymować do tego miejsca, ponieważ polecają tutaj różne sprawy Matce Bożej. Czarna Madonna, zawsze ten Obraz, jeszcze za czasów wędrowania, towarzyszył ten Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w ich taborach. Kiedy odwiedzam romskie domy to jest sporo obrazów, ale prawie w każdym domu jest Obraz Czarnej Madonny. Oni tu przyjeżdżają z różnymi intencjami, o zdrowie, za zmarłych, bo choroba jest. I mocno wierzą, że Matka Boża wyprosi im to uzdrowienie u swego Syna wyjaśnia ks. Stanisław Opocki, krajowy duszpasterz Romów.

W Polsce żyje ok. 17 tys. Romów, zwanych kiedyś Cyganami. Tylu określiło taką przynależność narodową w powszechnym spisie ludności przeprowadzonym w 2011 r. Natomiast językiem romski posługuje się dwa razy więcej obywateli Rzeczypospolitej. W Polsce mamy cztery główne grupy Romów posługujące się różnymi dialektami języka romskiego. Są to: Polska Roma (Cyganie Nizinni), Bergitka Roma (Cyganie Wyżynni), Kełderasze oraz Lowarzy. Romowie w Polsce w zdecydowanej większości są katolikami. Są wśród nich również wyznawcy prawosławia, członkowie Kościoła Zielonoświątkowego oraz Świadkowie Jehowy. Patronem katolickich Romów jest błogosławiony Zefiryn Agostini (1813-1896).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki