W wyborach do Sejmu i Senatu w Rzeczypospolitej Polskiej prawo do głosowania mają wszyscy obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat. Czynne prawo wyborcze posiada także obywatel polski mieszkający stale za granicą.
Kto nie może głosować w wyborach?
- osoba pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- osoba pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
- osoba ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu
Lokale wyborcze w całym kraju będą otwarte niezmiennie od godziny 7 do 21. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy w danej lokalizacji dojdzie do nieprzewidzianego incydentu, np. bójki, interwencji służb, braku energii elektrycznej itp. W takiej sytuacji godziny otwarcia danego lokalu wyborczego mogą zostać wydłużone, o czym zarządza przewodniczący komisji. Miejmy nadzieję, że Katowicach obędzie się bez takich incydentów. Czy mieszkańcy miasta chętnie wezmą udział w wyborach parlamentarnych? Zapytała ich o to reporterka Radia ESKA Joanna Łukawska.
Poprzednie wybory parlamentarne odbyły się w 2015 roku. Wówczas do urn poszło nieco więcej niż połowa mieszkańców Katowic uprawnionych do głosowania - dokładnie 53,92%. Średnia w skali kraju wyniosła 50,92. Znany na Śląsku politolog i kandydat do Senatu prof. Marek Migalski podkreślił w jednym z wywiadów, że te wybory mogą przyciągnąć większą rzeszę obywateli do urn wyborczych, bowiem 13 października odbędzie się swego rodzaju referendum między dwiema wizjami Polski. Czy tak będzie? Przekonamy się 13 października po godzinie 21.00.
Wybory parlamentarne 2019 - listy kandydatów