Msza święta za osobę zmarłą

i

Autor: Shutterstock (2)

Szokujące stawki w kościołach

Ile kosztuje msza w intencji zmarłego? To już nie duchowa pomoc, a biznes

2025-02-25 9:40

Temat kościoła i pieniędzy jest zazwyczaj burzliwy. W szczególności wywołuje to sporo emocji gdy mowa o opłatach za mszę świętą w intencji osób zmarłych, bowiem - jak się okazuje - nie wszędzie takowe modlitwy są darmowe. Jak więc przedstawiają się cenniki? W niektórych parafiach kwoty zwalają z nóg!

Super Express Google News
Autor:

Spis treści

  1. Jak zarabia kościół? Pogrzeb to prawdziwy zastrzyk gotówki!
  2. Ile kosztuje msza w intencji zmarłego? Nie uwierzycie!

Jak zarabia kościół? Pogrzeb to prawdziwy zastrzyk gotówki!

Kościół w Polsce ma kilka głównych źródeł dochodów, a pogrzeby, komunie lub śluby to takie wydarzenia, które pozwalają danej parafii naprawdę sporo zarobić. Choć oficjalnie udzielnie ślubu czy odprawienie mszy świętej w intencji osoby zmarłej jest darmowe, a wierzący może ewentualnie przekazać kościołowi dobrowolną kwotę, to i tak w wielu miejscach w Polsce nadal stosowane są cenniki. Ile więc wierni muszą zapłacić za takowe usługi?

Ile kosztuje msza w intencji zmarłego? Nie uwierzycie!

Jakiś czas temu pisaliśmy o cenach ślubów kościelnych w Polsce i kwoty, które podawano zaskoczyły wielu - więcej w tym temacie tutaj: Ceny za ślub w kościele zwalają z nóg. YouTuber sprawdził stawkiCzy podobnie sytuacja przedstawia się w kwestii mszy świętej w intencji osób zmarłych?

Okazuje się, że niestety nawet przy tak delikatnych sprawach jak msza w intencji osoby zmarłej, aspekty finansowe odgrywają istotną rolę w wielu parafiach. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Fakt.pl, m.in. w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Bogatyni za odprawienie takiego nabożeństwa wierni muszą zapłacić.

Kiedy prosimy o odprawienie mszy św., dołączamy ofiarę. Nie jest to zapłata za modlitwę, msza św. jest za darmo - cenę zapłacił Chrystus. Ofiara jest podstawowym źródłem utrzymania księży w parafii - poinformowano wiernych parafii, cytuje portal Fakt.pl.

Podobnie sytuacja przedstawia się na Podkarpaciu, a dokładnie w sanktuarium w Krośnie, gdzie msza do najtańszych nie należy, bowiem ma kosztować nawet 100 zł. 

Przy zamawianiu intencji składana jest ofiara pieniężna. Przeznaczona jest ona na utrzymanie kościoła i osób w nim posługujących, w szczególności kapłana odprawiającego Mszę św. - informuje parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Krośnie na swojej stronie internetowej, cytuje portal Fakt.pl.

Jak sytuacja przedstawia się w duchowej stolicy Polski, czyli w Częstochowie? Tam wierni również przekazują datki!

[...] w wymiarze materialnym nigdy nie powinno być cennika za sakramenty. Każdy daje ofiarę, na jaką go stać. W ostatnich latach przyjęło się na zasadzie zwyczaju, że wierni składają ofiary za Msze św. w wysokości 50 zł. Ale nie jest to zobowiązujące - czytamy na stronie parafii św. Jana z Dukli w Częstochowie, czestochowa.bernardyni.pl.

Sonda
W ilu mszach świętych uczestniczysz w ciągu roku?

Czytaj więcej o polskim samorządzie w serwisie Polski Samorząd

Niezwykła msza za Ryszarda Poznakowskiego. Nie było ani trumny, ani urny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki