INWAZJA biedronek azjatyckich. Szukają miejsca w Twoim domu. Mogą być niebezpieczne [ZDJĘCIA]

i

Autor: RS

INWAZJA biedronek azjatyckich. Szukają miejsca w Twoim domu. Mogą być niebezpieczne [ZDJĘCIA]

2020-10-22 7:37

Biedronki azjatyckie w natarciu. Te małe stworzenia znów dają o sobie znać. Październik to czas, kiedy starają się znaleźć ciepłe lokum w mieszkaniu. Co prawda nie ma powodu do paniki, ale trzeba uważać - ugryzienie biedronki azjatyckiej może być niebezpieczne dla alergików. Jak się ich pozbyć? Czytaj na se.pl.

Biedronka azjatycka. Co to jest? Jak wygląda?

Biedronka azjatycka (łac. Harmonia axyridis), zwane również arlekinami, są w Polsce gatunkiem inwazyjnym. Na przestrzeni ostatnich 20 lat rozprzestrzeniły się na obszarze Ameryki Północnej i Południowej oraz Europy. W naszym kraju po raz pierwszy zaobserwowano ich obecność w Poznaniu. Harmonia axyridis jest biedronką średniej wielkości, o bardzo zmiennym ubarwieniu pokryw – od żółtego i pomarańczowego, przez czerwone aż do czarnego. Jej ciało jest owalne, wypukłe, o długości 5–8 mm, zbliżone wielkością do biedronki siedmiokropki. Ma od 0 do nawet 32 kropek na swoim ciele.

Czytaj koniecznie: Koronawirus Katowice. Teatr Śląski zamyka wszystkie sceny! Co z biletami?

Biedronka azjatycka wdziera się do mieszkań

Ten mały chrząszcz szuka miejsca do zimowania. Obecnie warunki dla nich są wyjątkowo dobre. Przed nami ciepłe i suche dni, dlatego możemy się spodziewać, że będziemy widzieli biedronki coraz częściej. W większości przypadków biedronka azjatycka stara się wedrzeć do mieszkania przez okno. I to właśnie w jego obrębie, czyli na firankach, ościeżach, ościeżnicach czy skrzydle okna można zaobserwować ich obecność.

Czy biedronka azjatycka jest niebezpieczna?

Biedronka azjatycka nie jest niebezpieczna dla przeciętnego zjadacza chleba. Gorzej jest natomiast z alergikami. Ugryzienie arlekina może być bardzo szkodliwe. Możemy zauważyć wówczas lekkie podrażnienie i zaczerwienienie. Biedronki wydzielają także płyny obronne, które mogą powodować reakcje alergiczne - pieczenie, swędzenie, w bardziej skrajnych przypadkach problemy z oddychaniem. Wspomniany płyn może być także niebezpieczny dla oczu.

Biedronka azjatycka - jak się jej pozbyć z mieszkania?

Metoda na szczęście jest prosta. Najlepiej wziąć kawałek papieru, zawinąć biedronkę i zwyczajnie wystawić ją przez okno, a papierek wyrzucić do kosza. Najlepiej zapobiegać inwazji, czyli przygotować barierę w postaci... zamkniętego okna. Wówczas te małe potworki pozostaną tam, gdzie być powinny - na zewnątrz.

Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie: Czwartkowy test z geografii. Flagi państw w Europie

Obecnie w Polsce mamy prawdziwą, polską, złotą jesień. Takie warunki są dla biedronek azjatyckich idealne, by się "zameldować" w mieszkaniu. I to nie pojedynczo, ale nawet w postaci kilku osobników. Sami zobaczcie zdjęcie z jednego z mieszkań na Śląsku w poniższej galerii.

Nagrał szarżę pijaka i doprowadził do zatrzymania

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki