Biedronka azjatycka - gdzie występuje?
Arlekiny pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej, ale do Europy zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych, aby walczyć z mszycami. W 2006 roku po raz pierwszy wykryto ich obecność w Polsce, a konkretnie w Poznaniu. Od tamtej pory w ciepłe, jesienne dni masowo pojawiają się na ulicach, wchodzą do mieszkań drzwiami i oknami. Są obecne również na Śląsku. Można je zobaczyć na wielu osiedlach. Właśnie teraz są szczególnie widoczne, gdyż pokonują spory dystans, aby znaleźć miejsca do przezimowania.
Biedronki azjatyckie - dlaczego są groźne?
Biedronki azjatyckie są niebezpieczne z dwóch względów. Po pierwsze, mogą wydzielać płyny obronne. Niebezpieczne, jeśli dostaną się do oczu. Po drugie, najbardziej narażeni są alergicy. Jak podaje Poradnik Zdrowie ugryzienia biedronki azjatyckiej są czerwone i swędzące. Mogą powodować występowanie objawów, takich jak:
- nieżyt nosa,
- astma,
- pokrzywka,
- obrzęk naczynioruchowy.
Alergia na biedronkę azjatycką sięga w określonych obszarach nawet 10%.
Co robić, gdy do domu wpadnie biedronka azjatycka?
Najprostszym sposobem ich usunięcia jest po prostu wciągnięcie rurą do odkurzacza. Dobrym sposobem, by przeciwdziałać wejściu biedronek azjatyckich do domu lub mieszkania, jest zainstalowanie na oknie moskitiery.