Jaki są przyczyny kaca? Trudno powiedzieć. Jednio twierdzą, że głównym winowajcą jest aldehyd octowy, czyli alkohol etylowy przekształcony poprzez enzym dehydrogenazy alkoholowej. Blokada enzymu usuwającego aldehyd gwałtownie zwiększa objawy kaca. Trudno powiedzieć, czy jest to jego bezpośrednia przyczyna. Inna teoria mówi, że to odwodnienie mózgu powoduje kaca. Również zawartość innych związków takich, jak wyższe alkohole (propanole, glikole), aceton, taniny, powstające w wyniku fermentacji napojów alkoholowych powoduje powstawanie kaca. Dlatego mocniej odczujemy objawy po wypiciu dużej ilości piwa, wina lub whisky, natomiast łagodniejszy przebieg będzie miał kac po upojnej nocy spędzonej przy popularnej "czystej".
Co robić, gdy objawy kaca nie dają nam żyć? Specjaliści mają kilka porad. Przede wszystkim nawadniać organizm. Poleca się np. wypicie szklanki soku pomidorowego, 1-2 łyżki miodu, wody, filiżanki słodzonej herbaty z cytryną, filiżanki kawy. Na innych działa także spora ilość wypitej wody mineralnej za jednym zamachem. Dobrym pomysłem jest wzięcie prysznica z gorącą i zimną wodą na przemian, a także... ponowne spożycie napoju alkoholowego. Ale już tylko w symbolicznej ilości. Metabolizm alkoholu powoduje odwodnienie i wypłukiwanie witamin i minerałów z organizmu. Dlatego aby pozbyć się kaca, należy przede wszystkim dostarczyć organizmowi płynów. Dostępne są także lekarstwa ograniczające przenikanie alkoholu do krwi.
Najważniejsze jednak to znać umiar. Jeśli będziemy uważali na to, co pijemy i w jakich ilościach, możemy na drugi dzień czuć jedynie zmęczenie stóp po całonocnej, tanecznej balandze.