Jak odróżnić koronawirusa od zwykłej grypy?
Grypa i koronawirus mają podobne objawy, ale występują też pewne różnice. W obu przypadkach zaczyna się od standardowych objawów - osłabienie, gorączka, kaszel, ból gardła. W przypadku koronawirusa objawy te są jeszcze bardziej niepokojące. Szczególnie warto zwrócić uwagę na temperaturę. W przypadku zakażenia wirusem z Chin jest to zazwyczaj powyżej 38 stopni Celsjusza. Do tego mogą wystąpić trudności z oddychaniem. Dlatego szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze i cierpiące na przewlekłe schorzenia. One są szczególnie narażone na zakażenie. Niestety również wśród nich odnotowano największą ilość zgonów z powodu COVID-19, czyli choroby wywołanej przez koronawirusa.
Jakie jeszcze różnice można zauważyć? Grypa rozwija się szybko, nawet w dwa dni po zakażeniu. Koronawirus może dać o sobie znać nawet po dwóch tygodniach, stąd kwarantanna trwa tyle czasu. Koronawirus w przypadku osób młodych może przejść bez objawów. Grupa niemal zawsze daje o sobie znać. Zakażenie koronawirusem ciężej przechodzą mężczyźni. Naukowcy nadal jednak nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje. Zakażeniu koronawirusem ulegają głównie osoby dorosłe po 38. roku życia. Na grypę choruje każdy, bez względu na wiek.
Jak podaje serwis pacjent.gov.pl w przypadku koronawirusa może się rozwinąć ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które mogą prowadzić do śmierci pacjenta. Śmiertelność wśród chorych na COVID-19 wynosi 2-3%. Jest zatem bardziej niebezpieczna od zwykłej grypy (umiera około 1 proc. chorych).
Te informacje warto sobie zanotować przed zbliżającym się okresem grypowym tym bardziej, że nic nie wskazuje na to, by epidemia koronawirusa miała się zakończyć szybko.