Jak się szybko zapisać na szczepienie? Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić? Poradnik
Jak się szybko zapisać na szczepienie? Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić? Warto znać odpowiedzi na te pytania, by uniknąć konsekwencji wynikających z pandemii koronawirusa w Polsce i ryzyka zarażenia. Jak informują naukowcy, najlepiej zrobić to, przyjmując jedną z czterech dostępnych w Polsce szczepionek, tj. preparatów firm: AstraZeneca, Pfizer, Moderna i Johnson&Johnson. Pierwsze z ww. trafiły do Polski na przełomie 2020 i 2021 r., po czym ruszyły szczepienia dla służb medycznych, pracowników i podopiecznych domów pomocy społecznej oraz osób starszych i przewlekle chorych. Od tamtego czasu masowymi szczepieniami zostały już objęte prawie wszystkie grupy wiekowe, do których w ostatnim czasie dołączyły dzieci od 5 do 11 lat - szczepienia dla nich mają ruszyć 16 grudnia. Mimo że od kilku tygodni można już przyjmować 3. dawkę szczepionki, to zaszczepić cały czas mogą się też osoby, które nie przyjęły jeszcze żadnej bądź jedną dawkę preparatu. Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić? Na początek potrzebne jest e-skierowanie.
- To dokument, który uprawnia Cię do przyjęcia szczepionki. W większości przypadków jest ono generowane automatycznie dla osób, które mogą zapisywać się na szczepienie. Tylko w niektórych przypadkach pacjenci zgłaszają się do lekarza po ten dokument. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dana osoba nie ma numeru PESEL, lub w przypadku konkretnych pacjentów z wskazanymi chorobami – są oni o tym poinformowani - podaje Ministerstwo Zdrowia.
Jak się szybko zapisać na szczepienie? Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić? Poradnik
Warto dodać, że każde e-skierowanie jest ważne przez 90 dni, dlatego w tym czasie niezwłocznie trzeba się zapisać. Jak to zrobić? Ministerstwo Zdrowia informuje o kilku sposobach, z których możemy skorzystać.
- zadzwoń na infolinię 989
- zarejestruj się online przez e-Rejestrację
- wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333 lub 664 908 556
- zapisz się bezpośrednio w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie)
- skorzystaj z punktu drive-thru
Pierwszy sposób jest chyba najłatwiejszy. Infolinia jest bezpłatna i całodobowa, a do zapisu wystarczy numer PESEL. Jeśli zdecydujemy się podać numer telefonu komórkowego, choć nie musimy tego robić, otrzymamy ponadto przypomnienie o szczepieniu. W czasie rozmowy wybieramy miejsce i termin szczepienia, ewentualnie samą szczepionkę, o ile mamy w tej kwestii jakiekolwiek preferencje. W przypadku drugiego sposobu, z którego możemy skorzystać TUTAJ, sprawa nieco się komplikuje, bo wszystko zależy od tego, czy mamy profil zaufany. Jeśli tak, system rejestracji zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko naszego miejsca zamieszkania. Jeśli żaden z nich nie będzie nam pasował albo będziemy się chcieli zaszczepić w jeszcze innym punkcie w innym mieście – również jest taka możliwość. Wtedy musimy po prostu wpisać interesującą nas lokalizację i termin w wyszukiwarkę. Co jeśli jednak nie mamy profilu zaufanego? Wtedy na stronie rejestracji korzystamy z drugiej opcji, podając swój numer PESEL, nazwisko i numer telefonu.
- Wpisz dane i kliknij „Zarejestruj się”. Otrzymasz wiadomość SMS z kodem. Wpisz kod w okienko, które pojawiło się po kliknięciu Zarejestruj się. Po zapisaniu się na termin szczepienia, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie z systemu e-zdrowie - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Trzeci sposób, żeby zapisać się na szczepienie, to skontaktowanie się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień - lista wszystkich, wraz z numerami telefonów, jest dostępna TUTAJ. Czwarty sposób wymaga od nas z kolei wysłania SMS-a o treści: SzczepimySie na numer 880 333 333 lub 664 908 556. Co dalej?
- Wysyłając SMS pod jeden z wyżej wskazanych numerów (oba numery prowadzą do jednego systemu), połączysz się z systemem, który pokieruje Cię krok po kroku. Najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty. Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Najbardziej pracochłonne wydaje się zapisanie na szczepienie w punkcie drive-thru. Można to zrobić przez przez bezpłatną i całodobową infolinię, dzwoniąc pod numer: 989, Internetowe Konto Pacjenta lub kontakt telefoniczny z interesującym nas punktem. Przed przyjazdem trzeba ponadto wydrukować i wypełnić kwestionariusz kwalifikacyjny. Na miejscu powinno się pojawić ok. 10 minut wcześniej, co jest o tyle ważne, by nie blokować innym miejsca. W tym czasie nie należy też wychodzić z auta, a przed otworzeniem szyby trzeba zakryć usta i nos. Więcej informacji o szczepieniach przeciwko koronawirusowi w Polsce znajdziecie na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienie-przeciwko-covid-19.