Zbigniew Ziobro

i

Autor: SUPER EXPRESS Zbigniew Ziobro

Jaworzno. Komornik zajął jej pensję. Płaciła za eksmisję matki! Interweniował Ziobro

2021-09-24 10:38

Zbigniew Ziobro zajął się sprawą wyroku Sądu Rejonowego w Jaworznie z 2009 roku. Podjęto wówczas decyzję, że koszty eksmisji z mieszkania komunalnego podzielono między matkę, a córkę. Sprawa wyszła na jaw, gdy pensję tej drugiej zajął komornik. Problem polegał jednak na tym, że córka kobiety nigdy z matką nie mieszkała! Jej prawnym opiekunem była babcia.

Jak informuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej Zbigniew Ziobro zajął się sprawą wyroku Sądu Rejonowego w Jaworznie z 2009 roku. Podjęto wówczas decyzję, że kobieta i dwójka jej dzieci zostanie eksmitowana. Chodziło o lokal komunalny wynajmowany od miasta przez rok. Umowa najmu została wypowiedziana w związku z rosnącym zadłużeniem lokatorki. - Gmina Miasta Jaworzno skierowała pozew zarówno wobec kobiety, która była najemcą lokalu, jak też wobec jej małoletnich dzieci syna i córki. Sąd przyznał pozwanym uprawnienia do lokalu socjalnego i obciążył ich solidarnie kosztami postępowania - podaje Prokuratura Krajowa. Wyrok uprawomocnił się w 2012 roku. Co jednak istotne, córka eksmitowanej kobiety... nigdy z nią nie mieszkała. Zajmowała się nią babcia, bo matce ograniczono prawa rodzicielskie. - Również w okresie trwania postępowania sądowego nie przebywała w lokalu, z którego jej matka i brat zostali później eksmitowani. Sąd rejonowy nie ustalił tego stanu faktycznego - czytamy w oświadczeniu PK. Małoletnia wówczas córka nie wiedziała, że takie postępowanie się toczy. Dowiedziała się dopiero w 2020 roku, gdy komornik rozpoczął działania w celu wyegzekwowania 3 tysięcy złotych tzw. kosztów sądowych i zajął pełnoletniej już wówczas kobiecie wynagrodzenie.

Sprawą zajął się Zbigniew Ziobro. Upoważnił swojego zastępcę, prok. Roberta Hernanda, do wniesienia skargi nadzwyczajnej od wyroku Sądu Rejonowego w Jaworznie. - Prokurator Generalny wskazał, że orzeczenie to wydano z rażącym naruszeniem konstytucyjnej zasady ochrony zaufania jednostki do państwa i stanowionego przez nie prawa, zasady sprawiedliwości społecznej oraz prawa do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy - czytamy w uzasadnieniu. Jako argument podano jednocześnie, że córka jako osoba małoletnia nie wiedziała o postępowaniu. Nie miała też należytej ochrony prawnej.

Prokurator Generalny wniósł o uchylenie wyroku w zakresie dotyczącym małoletniej pozwanej i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w Jaworznie do ponownego rozpoznania. Wniósł również o wydanie postanowienia wykonania postanowienia do czasu ukończenia postępowania ze skargi nadzwyczajnej "z uwagi na grożącą pozwanej niepowetowaną szkodę wynikającą z prowadzonego przez komornika wobec niej postępowania egzekucyjnego".

Express Biedrzyckiej - Tomasz Trela: Ziobro ma teczki na najważniejszych ludzi w PiS

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki