Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni zielonych. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych.
W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202620 dawek szczepionki. Samoloty ze szczepionkami startują z lotniska na katowickim Muchowcu. Ponadto w Wojewódzkim Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW) zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki.
Polecany artykuł:
– Przynęta ze szczepionką, tzw. „kęs", jest brązowa, o kształcie prezentowanym na poniższych zdjęciach. Płynna szczepionka zawarta jest w plastykowym, szczelnie zamkniętym folią aluminiową kapsułce/blistrze. Kapsułki/blistry są odpowiednio oznakowane i łatwe do rozpoznania - koloru różowego. Całość umieszczona jest w przynęcie zawierającej substancje wabiące lisy – informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Lisy wyczuwają przynętę nawet z dużej odległości. Podczas próby konsumpcji przynęty dochodzi do uszkodzenia kapsułki/blistra ze szczepionką, po jej przegryzieniu następuje zetknięcie się wirusa z błonami śluzowymi.
Akcja prowadzona będzie między 19 a 28 września. Należy pamiętać o tym, aby znalezioną przynętę zostawić na miejscu, nie dotykać jej. "Zapach ludzki" sprawi, że przynęta nie będzie już dla lisa atrakcyjna. Co ważne, szczepionki nie są groźne dla ludzi ani dla zwierząt domowych.
W dniach trwania akcji jednak należy szczególnie pilnować swoich psów – W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane - informuje WIW w Katowicach.