Sznupek__maskotka_policja

i

Autor: Śląska Policja

Jesteś narciarzem? To przestrzegaj DEKALOGU FIS, by nie być bałwanem!

2020-01-05 16:02

Sobotnia wojewódzka inauguracja sezonu narciarskiego w województwie śląskim, to także start kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo... na stoku”. Jej przesłanie jest wyraziste: STOK NIE JEST DLA BAŁWANÓW. Gdy się szusuje po stokach nie przestrzegając zasad, to można nie tylko sobie, ale i innym zrobić krzywdę.

Pod hasłem „Beskidy Winter Go” sezon narciarski zainaugurowano (4 stycznia) Wiśle, w ośrodku narciarskim Skolnity. Frekwencja dopisała, śnieg też był, narciarzy nie brakowało. I dobrze, bo policjanci mieli kogo informować o ministerialnej kampanii. Wspierał ich w tym Mateusz Ligocki, czterokrotny olimpijczyk i wielokrotny reprezentant Polski w snowboardzie. Do akcji włączyli się również beskidzcy GOPR-owcy. Czym skorupka za młodu nasiąknie… Nic dziwnego, że cieszyńscy policjanci wraz z patrolem narciarskim KWP w Katowicach dla najmłodszych narciarzy zorganizowali i przeprowadzili konkursy, gry i zabawy o tematyce bezpiecznego wypoczynku w górach. Przez cały czas policjantom towarzyszył Sznupek, maskotka śląskiej policji. Tym, którzy nie byli na inauguracji, a mogą nie znać DEKALOGU Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, lub też dokładnie nie pamiętają tych zasad, przypominamy je.

Oto dziesięć przykazań dla każdego narciarza.
1. Wzgląd na inne osoby. Każdy narciarz lub snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością. Każdy narciarz lub snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.
3. Wybór kierunku jazdy. Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdującym się przed nim.
4. Wyprzedzanie. Narciarz lub snowboarder może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardera z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboarderowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.
5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku. Narciarz lub snowboarder, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
6. Zatrzymanie na trasie. O ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboarder musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboarder winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.
7. Podchodzenie i schodzenie na nogach. Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
8. Przestrzeganie znaków narciarskich. Każdy narciarz lub snowboarder winien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.
9. Wypadki. W razie wypadku każdy narciarz lub snowboarder winien udzielić poszkodowanym pomocy.
10. Obowiązek ujawnienia tożsamości. Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

W poprzednim sezonie 21 beskidzkich ratowników zawodowych i 282 ochotników spieszyło do potrzebujących pomocy 1766 razy. Większość z nich to narciarze.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki