Kangurowanie noworodka w Zabrzu

i

Autor: fot. mat. prasowe CZKiD w Zabrzu Kangurowanie noworodka w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu

Kangurowanie to najlepsza forma bliskości. Placówka z Zabrza jedną z najlepszych w kraju

2022-06-05 16:25

Kangurowanie noworodka wycisza, leczy, a przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa. Kangurowanie w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu doceniły fundacje zajmujące się macierzyństwem i połogiem, przyznając mu za to specjalne wyróżnienie.

Kangurowanie, czyli bezpośredni kontakt "skóra do skóry" noworodka z jednym z rodziców. Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej kangurowane powinny być wszystkie dzieci bezpośrednio po urodzeniu, nieprzerwanie przynajmniej przez dwie godziny.

Dzięki bliskości z rodzicem stan noworodka stabilizuje się, utrzymuje się prawidłowa ciepłota ciała, normują się czynności serca i oddechu. Kangurowanie ma też duże znaczenie dla wytworzenia prawidłowej flory bakteryjnej, która kolonizuje skórę, jamę nosową i przewód pokarmowy noworodka.

Czytaj także: Piotr musi wspierać załamaną żonę i poparzoną w pożarze córeczkę. "Blizny się zagoją, ale z psychiką jest trudniej" ZDJĘCIA

W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu procedura kangurowania funkcjonuje od początku istnienia placówki. W 2021 roku placówka otrzymała tytuł Szpitala Przyjaznego Kangurom.

Olsztyn. Policyjna eskorta taksówki. Kobieta miała zaawansowane bóle porodowe

- Światowa Organizacja Zdrowia zaleca kangurowanie wszystkich noworodków. Jestem zdecydowanym zwolennikiem takiego podejścia. Nasz szpital maksymalnie ułatwia rodzicom kangurowanie, ponieważ doskonale wiemy, że sposób i jakość opieki we wczesnym okresie ma wpływ na rozwój dziecka, a w przyszłości na kształtowanie jego osobowości i zachowań - mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - Szpital Miejski w Zabrzu.

Rodzice dzieci urodzonych w zabrzańskim szpitalu kangurują maluchy bezpośrednio po urodzeniu. Jest to możliwe już na bloku porodowym zaraz po narodzeniu dziecka, a także na Oddziale Neonatologicznym. W przypadku cesarskiego cięcia malucha kanguruje ojciec. Jeśli ojciec jest obecny przy cięciu cesarskim, a w Zabrzu jest to możliwe pod pewnymi warunkami, kangurowanie ma miejsce już na bloku operacyjnym.

- Obrazek ojca z „gołą „klatą” przytulającego swoje nowo narodzone dziecko to w naszym szpitalu normalny widok. Ojcowie nie mają z tym problemu. Chcą budować relacje z dzieckiem, garną się do kangurowania. Tą pewność siebie tracą, gdy pierwszy raz przytulą maluszka. Wielu z nich wtedy płacze - mówi Mariola Kowala, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neonatologii w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka.

Podejście do kangurowania praktykowane w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka zostało docenione przez niezależnych ekspertów. Fundacje MatkoweLove i Tęczowy Kocyk wyróżniły zabrzańską placówkę, jako jedną z pięciu w kraju.

Sonda
Czy ufasz personelowi medycznemu na porodówkach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają