Będziecie zaskoczeni

Karty do gry zmienią wygląda po 67 latach. Nie uwierzysz, co się na nich znalazło

Skat, to gra karciana, która największą popularnością cieszy się na Górnym Śląsku, dlatego często jest nazywana śląskim brydżem. Przez 67 lat, wygląd kart do skata się nie zmienił. Do teraz. Na nowych kartach pojawiły się perełki śląskiej architektury. W końcu to właśnie tu w 2024 r., odbędą się Mistrzostwa Świata w Skacie.

Nowe karty do gry w "śląskiego brydża"

Skat to gra karciana dla trzech osób, która wywodzi się z Niemiec. Prawdopodobnie powstała na przełomie XVII i XIX wieku, a niedługo później przywędrowała do Polski. Do dziś cieszy się największą popularnością na Górnym Śląsku, gdzie potocznie jest nazywana "śląskim brydżem". To właśnie na śląsku, a dokładnie w stolicy metropolii - Katowicach - w sierpniu 2024 roku, odbędą się Mistrzostwa Świata w skacie. Na Górny Śląsk przyjedzie prawie 1000 graczy.

- Górny Śląsk jest niekwestionowaną stolicą skata w Polsce i dlatego bardzo zależało mi na tym, żeby tak ważne wydarzenie w naszym skatowym świecie odbyło się właśnie w Katowicach. Mistrzostwa to ogromne wyzwanie, ale jestem przekonany, że Polski Związek Skata jest na nie gotowy, a przy okazji zaprezentujemy region i miasto od najlepszej strony - podkreślał w rozmowie z dziennikarzami Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Polskiego Związku Skata, tuż po zapowiedzi mistrzostw.

Jak zapewnia Łukasz Kohut, europoseł Nowej Lewicy, ten sam, który w Europarlamencie przemiał po śląsku: "Skat to jedna z tych ważnych śląskich tradycji".

W skata sporo grali górnicy, również na organizowanych przez zakłady pracy turniejach.

Nowe karty do skata. Są na nich perełki śląskiej architektury

Polski Związek Skata, szykując nową edycję kart do gry, postanowił uhonorować śląskie miasta. Dotychczasowa oficjalna talia obowiązywała od 1956 roku. Teraz przyszedł czas na nową epokę i nowy projekt.

- W porozumieniu z miastami, w których działają nasze okręgi, wybraliśmy najciekawsze architektoniczne perełki. Ich rysunki pojawiły się na nowych kartach do skata. Gracze mieli już okazję wypróbować nową talię podczas różnych rozgrywek. Ale do oficjalnego użytku jako jedyne obowiązujące karty w Polskim Związku Skata wejdą w styczniu 2024 roku - mówi Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Polskiego Związku Skata.

Tak też na kartach pojawiły się najbardziej charakterystyczne miejsca i obiekty na Śląsku, które spotkamy w Tychach, Gierałtowicach, Katowicach, Lędzinach, Chorzowie, Pszczynie, Miasteczku Śląskim, Rybniku, Lyskach, Żorach, Zabrzu czy Opolu. Swoje miejsce w talii znalazły również znane budynki ze Słupska i Złotowa.

- Cyjna krojc to nasza karta! Pszczyna ma swoją kartę w oficjalnym wzorze przygotowanym na zlecenie Polskiego Związku Skata! Cieszę się, że na kartach figuruje miasto, które kochamy - pisał po wrześniowym spotkaniu z Krzysztofem Kołodziejczykiem, prezesem Polskiego Związku Skata, a także Eugeniuszem Cyranem, wiceprezesem związku, Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Cyjna krojc (dziesiątka żołądź) to jest karta, na której znalazł się wizerunek Pszczyny. Szkat w Pszczynie jest bardzo popularny.

Wzory kart zostały stworzone przez kolekcjonera Mariana Liera oraz Zbigniewa Knapczyka, artystę grafika.

Czadoman apeluje: „Święta Bożego Narodzenia to nie prezenty i galeria handlowa”
QUIZ Czy umiesz robić zakupy i mówić po śląsku? Ślązacy to docenią
Pytanie 1 z 13
Na rozgrzewkę coś prostego. Co to jest krepel?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają