Centrum Przesiadkowe w Ligocie zostało uruchomione w listopadzie ubiegłego roku. Parking był dostępny od stycznia, jednak parkomaty zaczęły działać dopiero kilka miesięcy później.
- My parkujący cieszymy się z tego, że one później zaczęły działać, bo była możliwość parkowania darmowego - mówi mieszkanka Katowic.
Aby skorzystać z bezpłatnego parkingu należy wjechać na teren CP „Ligota” i po zaparkowaniu zeskanować w parkomacie ważny bilet Kolei Śląskich, który uprawnia do rozpoczęcia lub zakończenia podróży na stacji kolejowej Katowice Ligota. Może to być np. tzw. „bilet katowicki” kupiony przez aplikację mobilną lub na terenie dworca PKP Ligota.
– Parkomat wyda nam tzw. bilet zerowy, który należy umieścić w pojeździe w widocznym miejscu. Parkowanie w centrum przesiadkowym na opisanych zasadach jest bezpłatne do 20 godzin – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowic i dodaje. - Jeśli ktoś wjedzie na parking bez biletu lub zostawi samochód na czas dłuższy niż 20 godzin musi liczyć się z karą w wysokości 369 zł. Samochód, który będzie stał na terenie parkingu 7 dni, będzie odholowany. Pracownicy katowickiego MZUiM, który zarządza parkingiem, przez najbliższe dwa tygodnie będą pomagać mieszkańcom w zakresie wyjaśniania zasad korzystania z miejsc postojowych oraz obsługi parkomatów.
Parking na pewno się przyda, bo w rejonie Dworca PKP w katowickiej Ligocie miejsc w których można zostawić samochód jest jak na lekarstwo.
- Tutaj nie ma za bardzo gdzie zaparkować samochodu, więc bardzo dobrze, że jest ten parking - komentuje mieszkanka Katowic
Jedną z korzyści z powstających centrów przesiadkowych są nowe połączenia komunikacji publicznej. CP „Ligota” obsługiwane jest aktualnie przez cztery linie autobusowe, które zatrzymują się na przystanku o nazwie „Ligota Dworzec PKP”, tj. 13, 51, które jeździły tu do tej pory, a także dwie nowe - 912 i 913, które kursują od listopada 2018 roku. Autobus 912 kursuje od centrum przesiadkowego do przystanku „Ligota Akademiki”, natomiast 913 – dojeżdża do przystanku „Panewniki Owsiana”.
Wraz z uruchomieniem centrum przesiadkowego do sprzedaży trafił „bilet katowicki” - czyli imienny bilet miesięczny, który uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów wszystkimi autobusami i tramwajami obsługiwanymi przez ZTM na terenie Katowic oraz w pociągach Kolei Śląskich ujętych w rozkładzie jazdy kursujących na terenie miasta Katowice (od/do stacji Katowice, Katowice Szopienice Płd., Katowice Zawodzie, Katowice Załęże, Katowice Piotrowice, Katowice Brynów, Katowice Podlesie, Katowice Ligota). Bilet kosztuje 119 zł i jest ważny na okres jednego miesiąca, np. od 20 marca do 19 kwietnia stycznia lub od 1 do 30 kwietnia. Można go nabyć w kasach biletowych Kolei Śląskich i w ajencyjnych „punktach na mieście” - najwcześniej na 7 dni przed dniem ważności biletu. Bilet można też kupić w pociągu u personelu pokładowego oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash (na warunkach określonych w Regulaminie usługi Bilet elektroniczny w Kolejach Śląskich - Regulamin SkyCash-KŚ), wyłącznie w dniu wyjazdu.
W CP „Ligota” zatrzymują się cztery linie Kolei Śląskich, tj. S4 (Sosnowiec Główny - Katowice - Tychy Lodowisko), S5 (Katowice - Bielsko Biała - Zwardoń), S6 (Katowice - Wisła Głębce), S71 (Katowice - Rybnik - Wodzisław Śląski - Bohumin). Warto przypomnieć, że w Katowicach trwa budowa trzech centrów przesiadkowych – w Brynowie, Zawodziu, a także przy ul. Sądowej.
Posłuchaj materiału: