Wysoki wzrost zachorowań na grypę w woj. śląskim

i

Autor: www.pixabay.com Wysoki wzrost zachorowań na grypę w woj. śląskim

Katowice: Atak grypy. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka zakazuje odwiedzin

2017-01-24 12:21

Lekarze w województwie śląskim obserwują nagły i gwałtowny wzrost zachorowań na grypę. Czy grozi nam epidemia?

Dyrekcja Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach w związku ze zwiększoną ilością zachorowań na grypę, wprowadziła czasowy zakaz odwiedzin w szpitalu.  – Grypa może być dla małych pacjentów GCZD bardzo niebezpieczna, utrudnić leczenie i przyczynić się do wielu groźnych powikłań. Chcemy chronić zdrowie naszych małych pacjentów, ale także ich bliskich oraz personelu medycznego – mówi Irena Wolny, zastępca dyrektora GCZD do spraw lecznictwa. Zakaz odwiedzin nie dotyczy rodziców i opiekunów, którzy na stałe przebywają w placówkach i opiekują się swoimi dziećmi. 

Gwałtowny wzrost zachorowań na grypę

Według raportu sporządzonego przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach w minionym tygodniu, w naszym województwie zgłoszono ponad 21,5 tysiąca przypadków grypy i chorób grypopodobnych. Faktyczne dane z pewnością przekraczają i tę liczbę, bo w raporcie mowa tylko o sytuacjach, w których chorzy zgłosili się do lekarza. Dla porównania, w pierwszym tygodniu tego roku takich przypadków było niespełna 10 tysięcy. 

Jak uchronić się przed grypą?

W okresie zwiększonej zachorowalności szczególnie należy dbać o urozmaiconą dietę, bogatą w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Należy także wysypiać się – gdy jesteśmy przemęczeni stajemy się łatwym celem dla wirusa. Pamiętajmy także o ubiorze dopasowanym do temperatury, myciu rąk i szczególnie dbałym stosowaniu zasad higieny. 

Charakterystycznymi objawami grypy są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Najczęściej zachorowania mają przebieg lekki lub umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach, zwłaszcza u osób z istniejącymi schorzeniami, choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki