Za prestiżowym tytułem, przyznawanym przez stowarzyszenie EuroScience, działające na rzecz rozwoju nauki i technologii i zrzeszające przedstawicieli 75 państw, idzie też organizacja EuroScience Open Forum 2024 – wyjaśnia PAP. Wydarzenie odbywa się co dwa lata i poświęcone jest kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom. ESOF Katowice 2024 będzie jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń o charakterze naukowym i technologicznym na świecie – zapowiadali dziś na Śląsku politycy i naukowcy.
Zobacz też: Protest górników coraz ostrzejszy! Związkowcy blokują transport węgla. "Ten rząd upadla wszystkich"
Śląsk „rozsadnikiem” nauki. Morawiecki o przyszłości regionu
– Katowice jak w soczewce zbierają wielkie projekty techniczne przemysłowe i aspiracje dotyczące przyszłości – przekonuje premier Mateusz Morawiecki. – Jestem przekonany, że ten tytuł będzie dla Katowic milowym krokiem na drodze do realizacji strategii dla całego Śląska, że nauka, w tym nauka polska, nauka śląska przyczyni się do rozwoju Polski, do rozwoju Europy.
Szef rządu ocenił, że potencjał śląskich uczelni nie był dotąd wykorzystywany w wystarczającym stopniu, choć jednocześnie Katowice i cały region były „rozsadnikiem” nauki. Morawiecki wyraził nadzieję, że to właśnie dzięki nauce mieszkańcy regionu będą mogli zbierać owoce przyszłego wzrostu i życia w nowej erze. – W nowej epoce, w której praca może być łatwiejsza, nie tak niebezpieczna, może być bardziej rozwijająca i satysfakcjonująca dla mieszkańców – przekonywał Morawiecki.
Katowice Europejskim Miastem Nauki. „Igrzyska naukowe”
Katowice będą Europejskim Miastem Nauki 2024 r. Co to oznacza w praktyce? Śląskie miasto stanie się nieformalną stolicą badań i konferencji naukowych, które mają prowadzić do rozwoju. Zwieńczeniem prac naukowców będzie organizowane co dwa lata EuroScience Open Forum 2024. – Można obrazowo powiedzieć, że to prawo do organizacji europejskich igrzysk naukowych, z tym że będą one trwały cały rok – mówi rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Ryszard Koziołek, cytowany przez PAP.
Polecany artykuł:
– To wielkie wyzwanie, z którym wiąże się wiele inwestycji. Ale tak jak kiedyś skorzystaliśmy na staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, tak teraz możemy pokazać naszą naukę, która jest bardzo ważnym elementem całego regionu, nie tylko Katowic – przekonuje rezydent Katowic, Marcin Krupa.
Katowice są pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, które zdobyło tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej piastowały go: Lejda, Tirest, Tuluza, Manchester, Kopenhaga, Dublin, Turyn, Barcelona, Monachium i Sztokholm.