Katowice. Kiedyś mieszkali tu studenci. Teraz schronienie znajdą tam uchodźcy z Ukrainy

i

Autor: materiały prasowe, AP

Katowice. Trzy lata akademiki stały puste. Teraz posłużą uchodźcom z Ukrainy

Nieużywane od trzech lat akademiki, w końcu zostaną wykorzystane. Powstaną tam nowe miejsca noclegowe dla uchodźców z Ukrainy. Dzięki temu podwoi się liczba miejsc noclegowych w mieście. Do tej pory katowicki samorząd przygotował 400 takich miejsc. Wkrótce uchodźcy znajdą schronienie w akademikach Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Katowice. Kiedyś mieszkali tu studenci. Teraz schronienie znajdą tam uchodźcy z Ukrainy

W czwartek 10 marca, rozpoczęły się prace nad przystosowaniem nieużywanych od trzech lat akademików Uniwersytetu Ekonomicznego do przyjęcia Ukraińców.To efekt porozumienia katowickiego samorządu i władz uczelni, które zdecydowały się udostępnić dwa budynki nieodpłatnie. 

Zanim trafią do nich uchodźcy, obiekty zostaną odświeżone. W części pokojów trzeba pomalować ściany i zmienić wykładziny. Prace będą także polegały na odnowieniu sanitariatów. Konieczne jest również uzupełnienie umeblowania.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO: Relacja z Ukrainy. Niemiec skłoni Putina do zakończenia wojny?! 10.03.2022. RELACJA NA ŻYWO

Dotychczas miejsca noclegowe stworzono m.in. w Campingu w Dolinie Trzech Stawów, hali sportowej przy ul. Józefowskiej, Schronisku Młodzieżowym "Ślązaczek" czy siedzibach OSP Szopienice oraz OSP Dąbrówka Mała. Takich tymczasowych miejsc jest ponad 400. Dodatkowo 270 osób zostało relokowanych do mieszkań udostępnionych przez mieszkańców Katowic.

Pierwszy budynek, na około 200 osób, powinien zostać uruchomiony w ciągu kilku najbliższych dni. W drugim zakres niezbędnych prac jest większy, w związku z tym zostanie on oddany do użytku później. W sumie w dwóch budynkach zakwaterowanie znajdzie około 400 osób. W byłych akademikach powstanie także potrzebna infrastruktura – salki do nauki dla dzieci czy pomieszczenia sportowe.

Przeczytaj koniecznie: Karetki z Katowic będą przewoziły rannych w rejonach frontowych Ukrainy

Tylko w ciągu ostatniej doby w punkcie powitalnym, zlokalizowanym na pierwszym piętrze budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej, pomocy udzielono blisko 300 osobom. Jeszcze przed wybuchem wojny w Katowicach - na stałe bądź na okres tymczasowy - zameldowanych było prawie 2 tys. obywateli Ukrainy. W związku z panującą na Ukrainie wojną wielu z nich zdecydowało się do miasta ściągnąć swoje rodziny. Schronienie w Katowicach znajdują także inne osoby, które chcą uciec przed wojną.

W tych miejscach uchodźcy z Ukrainy znajdą pomoc

Na terenie Katowic uruchomiono kilka punktów pomocy uchodźcom. Dzieci z ukraińskich rodzin mogą chodzić na zajęcia do katowickich szkół (w tej chwili to ok. 260 osób). Z myślą o najmłodszych szeroką paletę zajęć artystycznych i sportowych uruchomiły katowickie instytucje kultury, kluby sportowe i podmioty prywatne. Katowice oferują także wsparcie psychologiczne oraz rzeczowe. Terenowe Punkty Pomocy Społecznej MOPS wydają paczki pomocowe Polakom, którzy goszczą u siebie gości z Ukrainy. TPPS-y objęły też wsparciem 239 osób (72 rodziny).

Sprawdź koniecznie: Praca dla Ukraińców w Polsce i legalny pobyt. Jakie formalności muszą spełnić?

57 zakładów pracy z Katowic zadeklarowało chęć zatrudnienia cudzoziemców z Ukrainy. Na terenie miasta organizowane są zbiórki niezbędnych artykułów – w tym jedzenia, środków higieny osobistej i artykułów szkolnych, które są następnie przekazywane uchodźcom. Miasto przygotowało także informator w języku ukraińskim, którego celem jest dostarczenie obywatelom Ukrainy niezbędnych informacji o tym, gdzie mogą szukać pomocy na terenie Katowic

Tłumy uchodźców na dworcu Centralnym w Warszawie
Sonda
Wojna na Ukrainie. Ile może potrwać, Twoim zdaniem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki