Katowice. Która dzielnica jest najbardziej bezpieczna? Które najmniej?
Ponad 1600 mieszkańców Katowic zostało zapytanych o poziom bezpieczeństwa w zamieszkiwanej przez nich okolicy. - "Czy ta nieruchomość znajduje się w bezpiecznej dzielnicy? - między innymi na takie pytanie musieli odpowiedzieć mieszkańcy miasta w ramach badań przeprowadzonych przez serwis otodom.pl. Ankietowani zostali poproszeni o ocenę prawidłowości dwóch stwierdzeń. Pierwsze z nich brzmiało: “W mojej dzielnicy czuję się bezpiecznie. Nie boję się po niej poruszać, ani wracać do domu po zmroku”. Drugie sformułowanie dotyczyło bezpieczeństwa dzieci podczas spędzania czasu poza domem.
Jakie są wyniki? Numerem jeden w kategorii “bezpieczeństwo” okazała się dzielnica Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, która z oceną 4,33 w skali od 1 do 5 wyprzedziła między innymi Osiedle Tysiąclecia (4,07), Kostuchnę (4,14) i Murcki (4,15). Te dwa ostatnie obszary Katowic jeszcze przed trzema laty zajmowały kolejno pierwsze i drugie miejsce.
Polecany artykuł:
Na czym polega sukces Brynowa? - To część miasta z zabudową jednorodzinną. Nieruchomości w tych rejonach są bardzo drogie, co skutecznie ogranicza wiele problemów społecznych, które spotkać można w innych dzielnicach - twierdzi Michał Marciniak, przedstawiciel jednego z biur nieruchomości.
Wśród dobrze postrzeganych dzielnic Katowic pod względem bezpieczeństwa znalazły się wspomniane wyżej Murcki (4,15), Kostuchna (4,14), Osiedle Tysiąclecia (4,07), a także dzielnica Dąb (4,03), która w ciągu ostatnich 3 lat awansowana z 14 na 5 miejsce. Kolejny wyraźny skok, ale znacznie mniej pozytywny można zaobserwować w przypadku Osiedla Witosa. Z miejsca na podium w poprzednim Rankingu Dzielnic spadło na 10 miejsce z oceną 3,78.
Która dzielnica Katowic jest najmniej bezpieczna?
Znacznie mniej bezpiecznie według mieszkańców Katowic jest w Śródmieściu (3,37), zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę podkategorię związaną z bezpieczeństwem dzieci. Ex aequo na 17 miejscu wraz ze Śródmieściem znalazła się Dąbrówka Mała, a tuż za nią utrzymująca swoją poprzednią pozycję dzielnica Załęże. Zamknięcie rankingu przypadło dzielnicy Szopienice-Burowiec z wynikiem 3,04.
- To dzielnica z ogromnymi problemami społecznymi, choć gołym okiem widoczne są zmiany na plus. W tym rejonie dominuje zabudowa wielorodzinna: bloki i kamienice, raczej w niskim standardzie - twierdzi Marciniak.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to Katowice nie wypadają najlepiej w porównaniu z innymi 11 miastami, które wybrano do badań. Średnia ocena bezpieczeństwa w mieście to 3,72. Gorzej jest tylko w Krakowie (3,7), Wrocławiu (3,63) i Łodzi (3,43). Znacznie wyższe oceny zdobyły przewodzące w rankingu Lublin (3,92) oraz Białystok i Gdańsk (po 3,91).