Propozycje inicjatyw lokalnych mogą być podobne do tzw. projektów miękkich zgłaszanych do Budżetu Obywatelskiego. Jednak jest mała różnica. Żeby otrzymać środki mieszkańcy muszą dać też coś od siebie. Może to być np. praca w ramach wolontariatu.
Po raz pierwszy miasto przeznaczyło część budżetu na wsparcie sąsiedzkiej integracji w 2013 roku. Od tego czasu inicjatywa się rozwinęła i z roku na rok przybywa ciekawych pomysłów. W 2017 roku miasto wsparło realizację 65 inicjatyw, a w 2018 77. Wśród nich były np. cykl koncertów i warsztatów tanecznych dla dzieci ze świetlic środowiskowych, obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Katowicach pod hasłem „Rodzina zastępcza - otwarte serca dla dzieci", festyn integracyjny przy Domu Dziecka Stanica.
Ideą inicjatywy lokalnej jest wkład własny mieszkańców w projekt. I tak na przykład przy organizacji IV Dni Zawodzia mieszkańcy zaoferowali 447 godzin pracy społecznej. Miasto do projektu dołożyło ponad 15 tys. złotych.
Kolejnym przykładem jest inicjatywa „Razem Posprzątajmy Dolinę 5 Stawów - Festyn Ekologiczny Morawa-Borki”, która kosztowała miasto 45 tys. złotych, a mieszkańców 1024 godziny pracy społecznej.
Mieszkańcy otrzymali też 38 tys. złotych na zakup sprzętu ratowniczego oraz szkoleniowego, który wykorzystywany będzie podczas kursów, warsztatów i zajęć. Dzięki temu wśród lokalnej społeczności zwiększy się poziom bezpieczeństwa i wiedzy w zakresie pierwszej
pomocy.
Nabór wniosków na 2019 r. potrwa do 15 listopada.
Na stronie http://www.katowice.eu/urzad-miasta/inicjatywa-lokalna dostępny jest nowy wzór wniosku oraz inne przydatne informacje:
- jakich zadań mogą dotyczyć wnioski o realizację zadania publicznego w zakresie inicjatywy lokalnej,
- kto może wystąpić z wnioskiem,
- jak złożyć wniosek,
- jaki jest sposób oceny wniosku i realizacji inicjatywy lokalnej
Dodatkowe informacje o inicjatywie lokalnej można również uzyskać telefonicznie pod numerem tel.: 32 2593-118 lub mailowo: [email protected]