Cel akcji jest prosty, chodzi o zapewnienie schronienia małym ptakom, a co za tym idzie zwiększenie ich populacji. Wróble, sikorki i inne małe gatunki mają problem przede wszystkim w miastach. Drzew jest coraz mniej, a w ocieplonych budynkach ptaki nie mogą już stworzyć dziupli. To zmusiło wiele z nich do emigracji.
Polecany artykuł:
Organizatorzy akcji chcą temu zapobiec i zachęcają zakochanych do wybrania się na tę nietypową randkę, bo co może być bardziej romantycznego od wspólnego budowania gniazda dla ptasiej rodziny. Szczególnie, że Ptaszkowe Love nie ma wiele wspólnego z komercyjnym świętem, które obchodzimy 14 lutego, a wywodzi się z dawnej słowiańskiej tradycji.
- W połowie lutego przyroda powoli budzi się do życia z zimowego letargu. Pierwszym znakiem nadchodzącej wiosny jest miłosny śpiew ptaków. Podobno, jak głosi legenda, nasi pradziadowie właśnie w tym okresie rozpoczynali budowę budek lęgowych dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Wraz z emigracją ten zwyczaj poszedł w świat i wrócił do Polski w zmienionej formie jako Walentynki - mówi Michał Raszka, rzecznik prasowy Centrum Handlowego 3 Stawy w Katowicach.
Zobacz też: Uważaj jeśli kończysz zdanie kropką. Możesz rozpocząć wojnę
Akcja Ptaszkowe Love odbędzie się już po raz trzeci. W ramach poprzednich dwóch edycji kilka tysięcy osób zbudowało kilkaset budek, które zostały zawieszone na ogródkach działkowych i w parkach całego regionu. Kilka z nich trafiło do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie i do Śląskiego Zoo w Chorzowie. Z obserwacji ornitologów wynika, że z drewnianych domków na wynajem korzystało nawet kilka ptasich rodzin w czasie jednego sezonu. To dowód na to, że akcja przyczynia się do odbudowy populacji małych ptaków w miastach.
W tym roku budkę lęgową będzie można zbudować w sobotę 16 lutego pomiędzy 12 a 18 w CH 3 Stawy w Katowicach. Powstanie tam specjalna strefa w której będzie można znaleźć młotki, wkrętarki, deseczki i wszystko co potrzebne do budowy ptasiego domku. W razie problemów z pomocą przyjdą wykwalifikowani instruktorzy, którzy pomogą złożyć budkę w całość. Każda osoba, która weźmie udział w akcji będzie mogła zabrać budkę ze sobą i powiesić ją np. w przydomowym ogródku.
Posłuchaj materiału: