W piątek 22 lutego doszło do niebywałego aktu wandalizmu na terenie Kalwarii Panewnickiej w pobliżu Klasztoru Ojców Franciszkanów w Katowicach. Nieznani sprawcy namalowali pentagramy i męskie przyrodzenie m.in. na figurach Chrystusa i Matki Boskiej.
O dewastacji parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach poinformowała wieczorem na swoim profilu na Facebooku.
- Akt wandalizmu z obrazą uczuć religijnych. Prawdopodobnie z piątku na sobotę (22/23.02.2019) dokonano tego zbezczeszczenia czterech kaplic różańcowych na Kalwarii Panewnickiej. Może ktoś potrafi wskazać sprawców. Każda informacja jest ważna - czytamy w informacji na profilu społecznościowym parafii św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach.
Zbezczeszczone zostały przede wszystkim figury, na których namalowano pentagramy i męskie genitalia. Niektóre z postaci maja również zamalowane na czarno oczy oraz napis Ave Satan.
Mundurowi zabezpieczyli nagrania z monitoringu, który teraz jest analizowany. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do zdarzenia doszło w piątek 22 lutego pomiędzy godziną 19.00, a 20.00. Sprawą zajmują się policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice Zachód w Katowicach. Obecnie policjanci ustalają świadków zdarzenia oraz tożsamość sprawców. Zabezpieczają i analizują również kolejne zapisy monitoringu. Sprawcom za obrazę uczuć religijnych oraz dewastację obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury, grozi do 10 lat więzienia - informuje śląska Policja.
Polecany artykuł:
Wszystkie osoby mające jakąkolwiek informację mogącą pomóc w ustaleniu tożsamości sprawców lub osoby, które były świadkami zdarzenia, prosimy o kontakt z policjantami z Katowic pod nr tel. 32 200 2555, e-mail [email protected] lub numer alarmowy 112. Gwarantujemy anonimowość - dodają funkcjonariusze.
Początki kalwarii sięgają 1909 roku. Decyzję o jej budowie podjęto jednak dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Prace trwały do II wojny światowej. Po niej powrócono do budowy, ostatecznie zakończonej w 1953 roku. Obecnie kalwaria ma powierzchnię 8 hektarów. Należy do franciszkanów z Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach. Jest ogrodzona murem z cegły. Oprócz stacji Drogi Krzyżowej, znajdują się tam również m.in. kaplice różańcowe oraz najstarsze miejsce kultu na terenie sanktuarium − kopia Groty z Lourdes z 1905 roku. To właśnie przy niej, latem, odprawiane są msze święte, a w maju nabożeństwa maryjne.