Artyści z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu wierzą, że śmiech i dobre samopoczucie przyspieszają powrót do zdrowia. Co roku odwiedzają 14 tys. małych pacjentów w sześciu polskich miastach. W Katowicach wyjątkowych lekarzy można spotkać raz w miesiącu. Czerwone Noski prowadzą wtedy swoją terapię w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.
Każda wizyta to nowa przygoda. Artyści spędzają na oddziale kilka godzin. W tym czasie pracują z każdym pacjentem indywidualnie. W zależności od wieku i stanu dziecka, animatorzy śpiewają piosenki, puszczają bańki mydlane i wykonują różnego rodzaju sztuczki.
- To są czasem bardzo poważne badania. To może być mierzenie ciśnienia kurczakiem, a czasem całą salę zamieniamy z użyciem naszej wyobraźni i dziecka w statek kosmiczny - mówi Mówi Michał Brańka, czyli Boguś dr Siemanko.
- Dzieci bardzo chętnie i żywo reagują kiedy dorosły człowiek, śmiesznie przebrany chce się z nimi bawić w ich dziecięce zabawy - dodaje Ewelina Wojtak, czyli dr Inka Witaminka.
Dzieciaki i ich rodzice bardzo chwalą sobie terapię śmiechem. To idealna odskocznia od szarej szpitalnej rzeczywistości.
- To już drugi nasz powrót w ciągu trzech tygodni, także na pewno jest to niesamowite urozmaicenie dla niego kiedy chciałby być z innymi dziećmi, ale nie może - mówi Elżbieta Waszek, mama Igora.
Zobacz też: Leki dla zwierząt będą droższe? Planowane są podwyżki VAT, które możemy odczuć wszyscy!
- Bardzo fajnie, rozluźniająco dla dzieciaków. Świetna sprawa - mówi Małgorzata, mama Patryka.
Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od 6 lat. Powstała z inicjatywy Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Przed dołączeniem do zespołu każdy artysta musi przejść kilkuetapowy casting i półroczne szkolenie. Czerwone Noski uczą się profesjonalnego klowningu w International School of Humour (ISH, Międzynarodowej Szkole Chumoru) w Wiedniu. Uczestniczą w warsztatach artystycznych prowadzonych przez reżyserów, aktorów, klownów, specjalistów od pantomimy i slapsticku z całego świata. Zanim samodzielnie zaczną leczyć małych pacjentów muszą też przejść kilka wizyt obserwacyjnych w szpitalu oraz wizyt klownowych pod okiem coacha. Artyści mają też regularne spotkania z psychologami, którzy przygotowują ich na to z czym mogą się spotkać w trakcie pracy w szpitalu.
Posłuchaj materiału:
Zobacz TO WIDEO: