Wystawiali puste faktury na sprzedaż oleju rzepakowego. Prokuratura oskarża 17 osób

i

Autor: Shutterstock Wystawiali "puste faktury" na sprzedaż oleju rzepakowego. Prokuratura oskarża 17 osób

Katowice. Wystawiali "puste faktury" na sprzedaż oleju rzepakowego. Prokuratura oskarża 17 osób

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach kolejny akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym fikcyjnego handlu olejem rzepakowym, a także wystawiania tzw. "pustych faktur", na podstawie których członkowie gangu wyłudzili 24 miliony złotych. Oskarżono 5 członków grupy, w tym mężczyznę, który nią kierował. Wcześniej, w grudniu 2021 r. skierowano akt oskarżenia przeciwko 12 członkom tej samej zorganizowanej grupy przestępczej.

O podejrzeniu oszustw podatkowych katowicką prokuraturę powiadomił Urząd Skarbowy w Katowicach. Pracownicy przyjrzeli się rozliczeniu kilku firm zajmujących się handlem olejem rzepakowym. Sprawa dotyczy zorganizowanego gangu działającego od stycznia 2004 roku do stycznia 2015 roku w Katowicach i innych miejscowościach na terenie kraju oraz na terenie Czech.

Czytaj także: Porwał i zabił 11-letniego Sebastiana z Katowic. Optyk-morderca w końcu stanie przed sądem

Grupa przestępcza zajmowała się popełnianiem przestępstw skarbowych i wprowadzania do obrotu środków pieniężnych pochodzących z przestępstwa.

Express Biedrzyckiej - Marcin Kierwiński: Kaczyński to polityczny tchórz. Cały czas ucieka.

- Oskarżeni wystawiali faktury VAT nie potwierdzające rzeczywistych transakcji handlowych, dotyczące głównie oleju rzepakowego, tzw. „puste faktury’’. Obrót towarem nie istniał, bądź miał inny przebieg niż wynikający z dokumentów. Następnie faktury włączano do księgowości i rozliczano w urzędzie skarbowym. Deklarując nieistniejące transakcje oskarżeni zaniżali podatek VAT, który powinni odprowadzić do urzędu skarbowego - informuje Prokuratura Krajowa. 

Następnie firmy oskarżonych, zdaniem śledczych dokonywały przelewów z rachunków swoich firm oraz przyjmowały na rachunki firm przelewy z kont innych podmiotów gospodarczych. Łączna kwota podatku narażonego na uszczuplenie działaniami członków grupy wyniosła 24 mln złotych.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Na poczet grożących oskarżonym  kar prokurator w tej sprawie zabezpieczył mienie o wartości ponad pół miliona złotych.

Grożą im kary do 15 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Nieprzytomny chłopiec leżał na ulicy. Przechodnie mu nie pomogli

Sonda
Czy kiedykolwiek padłeś/aś ofiarą oszustwa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki