Nie idźcie na stok bez przygotowania!

Kilkaset interwencji ratowników GOPR na beskidzkich stokach

Ratownicy Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mają ręce pełne pracy i to dosłownie. Do tej pory w trakcie ferii odnotowano ponad 500 interwencji na stokach. To najczęściej drobne kontuzje, ale zdarzają się przypadki w których poszkodowany musi zostać przetransportowany do szpitala. Czy tak jak w ubiegłym tygodniu, dochodzi do śmierci.

Od początku ferii w Polsce ratownicy GOPR w Beskidach mają pełne ręce pracy na stokach. Do tej pory odnotowano ponad 500 interwencji. Głównie są to drobne kontuzje, choć zdarzają się sytuacje w których poszkodowany musi zostać przetransportowany do szpitala. Niestety w minionym tygodniu doszło też do tragedii na jedynym ze stoków w Szczyrku.

W czwartek, 13 lutego, w ośrodku Szczyrk Mountain Resort. 48-letni turysta z Czech wraz z synem ruszyli na stok narciarski. Chłopiec wyprzedził ojca na stoku, gdy ten długo nie zjeżdżał, zaalarmował pracowników ośrodka.

Czytaj także: Tragedia na stoku w Szczyrku. Narciarz wypadł z trasy, 48-latek nie żyje

Niestety, narciarz wypadł w trakcie zjazdu z czerwonej trasy. Na ratunek wezwano śmigłowiec LPR. Mężczyzna był reanimowany, jednak nie udało się uratować jego życia. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Prawdopodobną przyczyną tragedii jak wskazał GOPR, mogła być nadmierna prędkość.

Jak wyjaśniał w rozmowie z RMF24.pl, ratownik beskidzkiego GOPR Ryszard Kurowski, niektóre osoby ruszają na stok bez przygotowania. Jak zaznacza, na popularnych stokach nie jest prosto samodzielnie nauczyć się jazdy na nartach czy desce snowboardowej.

- "Jeżeli zaczynamy przygodę z nartami, pożyczmy sobie narty, ale weźmy też kilka godzin lekcji z instruktorem, który nauczy nas odpowiedniego zachowania, przede wszystkim dobierania tras do swoich umiejętności i myślę, że będzie w miarę bezpiecznie" - tłumaczy Kurowski w rozmowie z RMF24.pl

W poniedziałek, 17 lutego ferie rozpoczynają uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Super Express Google News
Autor:

O rozwagę apelują także policjanci, którzy wspólnie z ratownikami czuwają nad bezpieczeństwem na stokach.

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” śląska policja przypomina o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy, które reguluje Międzynarodowy Dekalog Narciarski FIS.

  • Zachowaj kontrolę – dostosuj prędkość do swoich umiejętności i warunków na stoku.
  • Udziel pierwszeństwa – osoby znajdujące się niżej na trasie mają pierwszeństwo.
  • Zachowaj bezpieczną odległość – kontroluj tor jazdy, by unikać kolizji.
  • Unikaj jazdy po alkoholu – alkohol spowalnia reakcje i zwiększa ryzyko wypadków!
Jak kupować narty biegowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki