Zdjęcia pochodzą z okresu międzywojennego z lat 1925-1939. Wykonano je na terenie Górnego Śląska m.in. w Marklowicach i Istebnej.
Kobiety, których zdjęcia zebraliśmy w naszej galerii, to głównie mieszkanki terenów wiejskich. Dlatego wiele z nich pozuje do zdjęć w strojach ludowych. Widzimy wśród nich m.in. strój cieszyński. Kobiety prezentują się w ozdobionych sukniach, szytych z fabrycznych tkanin wełnianych.
Jak czytamy na portalu etnograficzna.pl. ówczesne panny chodziły z odsłoniętą głową, a ozdobą warkocza była wstążka (bandla). Mężatki nosiły czepek, osłonięty chustką. Starsze kobiety zakładały ponadto płócienne chusty zwane szatkami sprawionymi lub chustami spuszczowymi.
Obok już wymienionych elementów, na strój niewieści składały się: koszulka spodnia tzw. ciasnocha (miała workowaty kształt, opinała ściśle ciało kobiety, posiadała zwykle jedno ramiączko) oraz wierzchnia (kabotek), suknia, składająca się ze spódnicy z doszytym gorsetem zwanym żywotkiem (pierwotnie sznurowano go, przewlekając przez oczka zapinek srebrny łańcuszek), zapaska (razem z suknią przepasana wstążką), okrycia wierzchnie takie jak chusty (hacki) i kaftany (spencer i jakla), czerwone pończochy z przędzy wełnianej, obuwie i biżuteria metalowa: spinki, tzw. napierśnik, zwany też orpantem, zapinki (hoczki) i pas.
Polecany artykuł:
Na Śląsku istniało jednak wiele gatunków strojów ludowych. Wśród nich możemy wymienić m.in. strój rozbarski, strój Górali śląskich, raciborski i Lachów śląskich. Rozwój przemysłowy regionu spowodował, że na Śląsku był dostęp do wielu różnorodnych tkanin, materiałów i barwników, a to wpłynęło na różnorodność poszczególnych strojów ludowych.
Jak Wam się podoba moda lat 20. i 30. rodem ze śląskiej wsi?