- Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując - czytamy w prawie kanonicznym.
Jest zatem wskazane, by ksiądz dobrze znał swoich parafian. Dlatego w Polsce wizyty duszpasterskie to już tradycja. Jak się przygotować na takie spotkanie?
Stół na kolędę
Zacznijmy od tego, jak powinien wyglądać stół na kolędę. Podstawowa sprawa to biały obrus - każdy stół powinien być nim przykryty. Niezbędne elementy wyposażenia przed wizytą księdza to krzyż, Pismo Święte, woda święcona i kropidło. Choć obecnie wielu księży ma zazwyczaj ze przenośne stalowe kropidła, to jednak lepiej, gdy jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Jeśli macie dzieci w wieku szkolnym, to ksiądz na pewno poprosi o zeszyt z religii.
Czy częstować księdza jedzeniem na kolędzie?
Jest to bardzo kłopotliwa sprawa. Z jednej strony kawałek ciasta i kawa nie zaszkodzą. Ale z drugiej strony - podczas wizyt duszpasterskich księża odwiedzają bardzo wiele mieszkań. Po wizycie u kolejnych lokatorów mogą być nieco przejedzeni. Dlatego lepiej nie stawiać księdza w kłopotliwej sytuacji. Jeśli już coś proponować, to drobnego. Wspomniany kawałek ciasta, kawa, herbata - to powinno w zupełności wystarczyć. Dobrym pomysłem jest umówienie się w danym bloku czy na ulicy z sąsiadami, kto częstuje księdza, czy będą to np. ostatni przyjmujący czy ktoś do kogo ksiądz przychodzi w połowie kolędowania. Można również zaprosić duchownego w innym terminie.
O czym rozmawiać z księdzem podczas kolędy?
Istnieje lista tematów, których lepiej nie poruszać. Należy do nich na pewno polityka. Jak wiadomo spór polityczny w Polsce jest gorący, a ponadto dotyczy również spraw kościoła. Lepiej nie chwalić się dziećmi, które „żyją nie po bożemu”, czyli bez ślubu albo nie ochrzciły swoich dzieci. Jeśli wizytuje u nas sam proboszcz, to lepiej nie wychwalać poprzednika.
O czym zatem rozmawiać się księdzem? Na pewno o wierze. Jeśli mamy jakieś pytania dotyczące religii, przykazań, nakazów, bądź nurtują nas jakieś problemy, to jest to idealny moment. Jeśli np. któryś z członków rodziny przygotowuje się do przyjęcia któregoś z sakramentów np. chrztu, komunii świętej, małżeństwa, to z pewnością warto poruszyć ten temat, by dowiedzieć się więcej.
Ile pieniędzy dać księdzu na kolędzie?
Podczas wizyty duszpasterskiej księża bardzo często przyjmują przyjmują drobne datki na rzecz kościoła. Warto jednak podkreślić, że NIE JEST TO OBOWIĄZEK. Podobnie jest z wpuszczaniem księży do domu - to również nie jest obowiązkowe. A jeśli już zdecydujemy się przekazać jakiś datek na kościół, to jest to nasza indywidualna sprawa. Najczęściej jest to kwota w wysokości 20-50 złotych. Zamożniejsi parafianie dają nawet od 100 do 200 złotych. Warto w w tym momencie wiedzieć, na co są przeznaczane pieniądze z kolędy. Często są one przeznaczane na określone cele np. remont w kościele. Część trafia do kurii, zaś pozostałe środki są do dyspozycji księży.